Styl Japandi, czyli jak stworzyć nowoczesne i przytulne wnętrze

Na czym polega Styl Japandi?

Styl Japandi to jak połączenie dwóch starych znajomych, japońskiego (japan) i skandynawskiego (scandi). W zasadzie, nazwa mówi sama za siebie! Japandi to taka mieszanka japońskiej prostoty i skandynawskiego ciepła. Niektórzy nawet twierdzą, że to więcej niż tylko sposób na urządzenie wnętrza – to swoista filozofia życia.

KRZESŁO japandi WISHBONE - BOHO WICKERKRZESŁO W STYLU JAPANDI INSPIROWANE PROJEKTEM WISHBONE - BOHO WICKER (foto: IdealMeble.pl)

Styl Japandi to unikalna mieszanka cech charakterystycznych dla skandynawskiego oraz japońskiego wzornictwa, której założenia i cechy można zdefiniować w kilku kluczowych punktach:

Styl Japandi najprościej można określić jako połączenie estetyki skandynawskiej i japońskiej:

Styl Japandi to harmonijne połączenie prostoty i funkcjonalności ze spokojem i minimalizmem. Łączy on w sobie przytulność i ciepło skandynawskiego designu z elegancją i spokojem japońskiego.

Styl Japandi to stosunkowo młody styl który łączy w sobie minimalizm i ascetyzm form

Charakterystyczne dla Japandi są czyste linie, minimalistyczne kształty oraz prostota form. Wszystko jest uporządkowane i funkcjonalne, co tworzy spokojną i harmonijną przestrzeń.

stolik kawowy w stylu japandi madreraSTOLIK KAWOWY W STYLU JAPANDI MADERA(foto: IdealMeble.pl)

Styl Japandi stawia na wykorzystanie naturalnych materiałów i prostych form

Wykorzystanie naturalnych materiałów: Styl ten kocha naturalne materiały takie jak drewno, bawełna czy len. Elementy te dodają wnętrzu ciepła i przytulności, jednocześnie podkreślając bliskość natury.

Styl Japandi korzysta z dziedzictwa stylu wabi-sabi

Inspiracja stylem wabi-sabi widoczna jest w akceptowaniu niedoskonałości oraz ceni się naturalne piękno starzejących się i zużywających się materiałów. To właśnie te niedoskonałości nadają wnętrzom Japandi unikalny charakter.

LAMPA WISZĄCA w stylu japandi BOHO HANDMADE RATTANLAMPA WISZĄCA W STYLU JAPANDI HANDMADE RATTAN (FOTO:  IdealMeble.pl)

Uporządkowanie wprowadzające we wnętrzach spokój i harmonie to wizytówka stylu Japandi

Styl Japandi stawia na prostotę, spokój i harmonię w przestrzeniach mieszkalnych. Jest to miejsce, w którym można odpocząć od zgiełku dnia codziennego i znaleźć równowagę.

SOFA w stylu japandi BEŻOWA KELLY 230 TKANINA SZENILSOFA BEŻOWA W STYLU JAPANDI KELLY 230 TKANINA SZENIL( Foto: IdealMeble.pl)

Zalety stylu Japandi wynikają z połączenia tych cech:

Estetyka: Styl Japandi oferuje estetykę, która jest zarówno elegancka, jak i przytulna. Jest to idealna opcja dla tych, którzy cenią prostotę i harmonię w swoim otoczeniu.

Funkcjonalność: Dzięki minimalistycznym formom i starannemu zaplanowaniu przestrzeni, styl ten jest nie tylko piękny, ale także funkcjonalny. Każdy element ma swoje miejsce i cel, co ułatwia codzienne funkcjonowanie.

Bliskość natury: Wykorzystanie naturalnych materiałów oraz inspiracje naturą sprawiają, że wnętrza w stylu Japandi są przyjemne dla oka i zmysłów. To doskonała opcja dla osób poszukujących spokoju i harmonii z otaczającym środowiskiem.

Uniwersalność: Styl Japandi może być dostosowany do różnych typów pomieszczeń i preferencji estetycznych, co czyni go atrakcyjnym wyborem dla szerokiego grona osób poszukujących nowoczesnych, eleganckich wnętrz.

KRZESŁO BOHOw japandi KENNEDY DREWNIANE JESIONKRZESŁO W STYLU JAPANDI KENNEDY DREWNIANE JESION (foto: IdealMeble.pl)

Styl Japandi sięga po przedmioty wykonane z materiałów naturalnych. 

W stylu Japandi naturalne materiały odgrywają kluczową rolę, nadając wnętrzom ciepło i przytulność. Wśród nich znajdują się różnorodne surowce, takie jak rattan, bambus, kamień, wiklina, ale przede wszystkim drewno.

To właśnie drewno jest powszechnie stosowane w tym stylu, często stanowiąc bazę dla mebli czy podłóg. Niektóre mieszkania mogą nawet posiadać ściany wyłożone drewnianymi panelami, nadając wnętrzom nowoczesny, ale naturalny charakter.

LAMPA PODŁOGOWA w stylu japandi WOOD JASNE DREWNOLAMPA PODŁOGOWA W STYLU JAPANDI WOOD JASNE DREWNO (foto: IdealMeble.pl)

Z jakich rodzajów drewna najczęściej korzysta Styl Japandi?

Jeśli chodzi o popularne rodzaje drewna w stylu japońskim, to cedr, cyprys oraz modrzew są często wybierane ze względu na swoją trwałość i naturalną urodę. Natomiast w krajach skandynawskich preferowane są gatunki takie jak sosna biała, buk czy jesion, które charakteryzują się jasnymi odcieniami i lekką strukturą. Wnętrza Japandi często korzystają z tych wszystkich rodzajów drewna, harmonijnie łącząc różnorodne tekstury i barwy.

Tkaniny charakterystyczne występujące w Stylu Japandi

Tkaniny używane we wnętrzach powinny być wykonane z naturalnych materiałów, takich jak len czy bawełna. Zarówno w stylu skandynawskim, jak i japońskim, istotne jest życie w harmonii z naturą, dlatego też wybór naturalnych materiałów jest nieodłącznym elementem estetyki Japandi. Z racji praktycznych wykorzystywane są również wysokiej jakości tkaniny sztuczne które wizualnie przypominają naturalne, jednak ich właściwości pozwalają na dłuższe i łatwiejsze użytkowanie

DREWNIANE KRZESŁO Japandi Z PODŁOKIETNIKAMI RATTANOWA PLECIONKA WIEDEŃSKADREWNIANE KRZESŁO W STYLU JAPANDI Z PODŁOKIETNIKAMI RATTANOWA PLECIONKA WIEDEŃSKA (FOTO: IdealMeble.pl)

Naturalna kolorystyka charakterystyczna dla stylu Japandi

W stylu Japandi dominuje stonowana paleta barw, która emanuje spokojem i optymizmem. Główne kolory to łagodne beże, alabastrowa biel oraz różne odcienie ziemi. Dodatkowo, w palecie kolorystycznej znajdują się popielate szarości, ciepłe brązy inspirowane Dalekim Wschodem oraz subtelne akcenty klasycznej czerni, zazwyczaj w formie dodatków.

W niektórych przypadkach można również dostrzec odcienie niebieskiego, ale raczej w formie delikatnych akcentów niż głównych elementów wystroju. Starannie dobrana paleta barw ma na celu wprowadzenie do wnętrza atmosfery spokoju i harmonii, co jest charakterystyczne dla stylu Japandi.

STOLIK KAWOWY w stylu japandi STABLE JESIONSTOLIK KAWOWY W STYLU JAPANDI STABLE JESION (foto: IdealMeble.pl)
Minimalizm w kolorach podtrzymuje harmonie i ascetyczny charakter wnętrz w stylu Japandi

Warto zaznaczyć, że ten nurt aranżacyjny koncentruje się zazwyczaj na maksymalnie trzech głównych kolorach, co dodatkowo podkreśla jego minimalistyczny charakter. Chociaż rzadziej można spotkać większe płaszczyzny w ciemnych kolorach oraz wyraźne akcenty intensywnych barw, to jednak nawet one mogą znaleźć swoje miejsce w stylu Japandi, pod warunkiem, że zostaną starannie wkomponowane, zachowując harmonię i równowagę w całej przestrzeni.

Powiązane produkty

Ładowanie...