Jak dobrać wysokość hokera do blatu?

Hokery, stołki barowe to bardzo popularne meble, które znajdują zastosowanie zarówno w domach, jak i w miejscach publicznych, takich jak bary, kawiarnie czy restauracje. Są one nie tylko funkcjonalne, ale również estetyczne, dlatego warto poświęcić chwilę na dobranie odpowiedniej wysokości hokera do blatu, aby cieszyć się pełnym komfortem użytkowania.

Czarny hoker Ali z wysokim oparciemCzarny hoker loft ALI i hoker Rolf (foto: IdealMeble.pl)

Wysokość hokera a wysokość blatu

Podstawową kwestią, którą należy wziąć pod uwagę przy doborze wysokości hokera, jest wysokość blatu. Wysokość hokera powinna być dopasowana do wysokości blatu w taki sposób, aby użytkownik miał wygodny dostęp do blatu, bez zbędnego napinania kręgosłupa lub nóg. Standardowe wysokości blatów i hokerów są następujące:

Dla blatu o wysokości 90 cm, wysokość hokera powinna wynosić około 60-65 cm.

Dla blatu o wysokości 100 cm, wysokość hokera powinna wynosić około 70-75 cm.

Dla blatu o wysokości 110 cm, wysokość hokera powinna wynosić około 80-85cm.

Ważne jest również, aby pamiętać o tym, że wysokość blatu może się nieznacznie różnić w zależności od modelu i producenta, dlatego warto dokładnie zmierzyć wysokość blatu przed zakupem hokera.

hoker tower Hoker Tower Big Bag 76, Big Bag 66, Bag 76, bag 66, hoker Tower bez opacia 76 lub 66, oraz krzesła Tower (foto: IdealMeble.pl)

Rodzaj hokera a wysokość użytkownika

Kolejnym ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy doborze wysokości hokera, jest wzrost użytkownika. Osoba o wzroście 160 cm będzie potrzebowała innej wysokości hokera niż osoba o wzroście 190 cm. Dlatego warto wybierać hokery, które umożliwiają regulację wysokości. W ten sposób każdy użytkownik będzie mógł dostosować hoker do swoich indywidualnych potrzeb.

Dla osób o wzroście poniżej 165 cm, odpowiedni będzie hoker o wysokości 60-70 cm.

Dla osób o wzroście od 165 cm do 180 cm, odpowiedni będzie hoker o wysokości 70-80 cm.

Dla osób o wzroście powyżej 180 cm, odpowiedni będzie hoker o wysokości 80-90 cm.

hoker z oparciem diego Hoker glamour z oparciem Diego (foto: IdealMeble.pl)

Hokery z podpórką na stopy

Dbając o komfort swój oraz gości, warto wybrać stołki barowe z dodatkową podpórką na nogi. Jest ona umieszczona na frontowej części krzesła. Ułatwia wejście i pomaga usiąść na stołku. Stopy swobodnie spoczywają na podpórce, dzięki czemu poprawia się komfort podczas siedzenia. Podpórka powinna być umieszczona około 40 cm od siedziska.

hoker chesterfield Liverpool

Stołek Barowy Chesterfield Liverpool (foto: IdealMeble.pl)

Hoker z regulacją wysokości czy warto?

Hokery z regulacją wysokości są bardzo wartościowym wyborem, ponieważ pozwalają na dostosowanie wysokości hokera do różnych blatów i różnych potrzeb użytkownika. Dzięki temu są bardziej uniwersalne i mogą być stosowane w różnych pomieszczeniach, a także przez osoby o różnych wzrostach.

hoker regulowany volt hoker regulowany volt schemat
Hoker regulowany loftowy VOLT drewno ciemny wiąz (foto: IdealMeble.pl)

Oto kilka powodów, dla których hokery z regulacją wysokości są wartościowym wyborem:

  • Dostosowanie do różnych wysokości blatu - Hokery z regulacją wysokości pozwalają na dostosowanie wysokości siedzenia do różnych rodzajów blatów, takich jak np. wysokie stoły barowe, niskie lady, biurka itp. Dzięki temu hoker jest bardziej funkcjonalny i może być używany w różnych pomieszczeniach.
  • Dostosowanie do różnych potrzeb użytkownika - Hokery z regulacją wysokości pozwalają również na dostosowanie wysokości siedzenia do różnych potrzeb użytkownika, np. osoby o różnym wzroście. Dzięki temu hoker jest bardziej uniwersalny i może być używany przez różne osoby.
  • Ergonomia - Dostosowanie wysokości hokera do potrzeb użytkownika może pomóc w utrzymaniu właściwej postawy ciała i zapobiec bólowi pleców i szyi. Hokery z regulacją wysokości pozwalają na osiągnięcie optymalnego kąta między udami i tułowiem, co zmniejsza napięcie mięśni i zapewnia wygodne siedzenie.
  • Trwałość - Hokery z regulacją wysokości są zwykle wykonane z dobrych materiałów i wyposażone w zaawansowane mechanizmy regulacyjne, co zwiększa ich trwałość i wytrzymałość.
  • hoker regulowany AltHoker regulowany Alt (siedzisko: 63-83 cm) 

Podsumowując, hokery z regulacją wysokości są wartościowym wyborem ze względu na swoją funkcjonalność, uniwersalność i ergonomię. Dzięki temu, są one bardziej wszechstronne i mogą dostosowywać się do różnych potrzeb użytkowników.

Jaki hoker wybrać z oparciem czy bez?

Wybór pomiędzy hokerem z oparciem, a bez oparcia zależy od indywidualnych preferencji użytkownika, jego potrzeb oraz rodzaju aktywności, jaką zamierza na nim wykonywać.

hokery barowe bez oparcia

Metalowy hoker Paris bez oparcia (foto: IdealMeble.pl)

Hokery bez oparcia są idealne dla osób, które potrzebują swobody ruchu, takich jak barmani, kucharze czy osoby pracujące przy stoiskach. Hokery te pozwalają na swobodne poruszanie się wokół stołu lub lady, a brak oparcia pozwala na zastosowanie prawidłowej techniki siedzenia. Dzięki temu, kręgosłup pozostaje w pozycji naturalnej, a ciało jest lepiej ukrwione.

Z drugiej strony, hokery z oparciem są bardziej wygodne i ergonomiczne, ponieważ zapewniają dodatkowe wsparcie dla pleców, co jest szczególnie ważne dla osób pracujących przez dłuższy czas. Hokery z oparciem są idealne dla osób pracujących przy stanowiskach biurowych lub domowych, gdzie siedzenie przy biurku wymaga stabilnej pozycji ciała. Dzięki temu, hokery z oparciem mogą pomóc w zapobieganiu bólu pleców i szyi.

hoker Wicki
Hoker Wicki z oparciem (foto: IdealMeble.pl)

Ostatecznie, wybór między hokerem z oparciem a bez oparcia zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika. Warto zwrócić uwagę na aspekty ergonomiczne i wygodę siedzenia, a także na rodzaj aktywności, jaką zamierza się wykonywać na hokerze. Dlatego najlepiej wybrać taki hoker, który najlepiej odpowiada naszym potrzebom.

Styl i kolorystyka hokera

Oprócz wysokości, warto również zwrócić uwagę na styl i kolorystykę hokera. Dobrze dobrany hoker powinien być funkcjonalny i pasować do stylu pomieszczenia, w którym się znajduje. W przypadku, gdy styl pomieszczenia jest klasyczny, warto wybrać hokery drewniane, lub tapicerowane np.: hokery chesterfield.

Natomiast w przypadku nowoczesnego wystroju, można postawić na hokery z metalowymi elementami, wykonane z tworzywa lub z metalu.

Hoker Margo

Hoker glamour kubełkowy Margo i krzesło glamour Margo (foto: IdealMeble.pl)

Do wnętrz w stylu glamour oczywiście dobierzemy hokery glamour  z błyszczącą podstawą srebrna lub złotą. W stylu glamour dobrze będą wyglądały hokery tapicerowane miękkim pluszem, velvetem lub skóra naturalną.

Polecany artykuł: Jak dobrać lampy wiszące nad wyspę w kuchni?

Powiązane produkty

Ładowanie...