Jak urządzić mieszkanie. Styl Art Deco?

Wielu z nas marzy się wnętrze jak z planu filmowego Wielkiego Gatsby’ego. Aby rządzić wnętrz w stylu Art Deco musimy pozwolić sobie na szczyptę luksusu, dwie szepty elegancji i pełną garść szaleństwa, a wszystko to oczywiście  z uwzględnieniem zasad Art Deco o których piszemy w artykule.

Początki stylu i definicja Art Deco

Zacznijmy od definicji. Według słownika Języka polskiego pod hasłem Art Deco kryje się kierunek w sztuce, zarówno w architekturze, jak i grafice, malarstwie. Styl Art Deco rozwinął się w latach 20-tych a dokładniej w latach 1919- 1939.

Sama nazwa wywodzi się od dwóch francuskich słów: art - sztuka i décoratif słowo wiążące się z dekorowaniem. 

Sam Styl Art Deco powstał jako sprzeciw wobec popularnej ówcześnie sztuki secesji. Secesje charakteryzował brak dyscypliny przestrzennej, płynna linia i ornamentyka zwłaszcza roślinno zwierzęca.

Ważną informacją jest że już w secesji pojawił się nurt projektowania masowych wyrobów przemysłowych na, który nacisk w późniejszych latach kładli zwolennicy Art Deco.

Styl Art Deco projektując czerpał wzorce z klasycznych stylów, wszystko miało być dokładnie zaprojektowane i perfekcyjnie wykonane. Art Deco kładło duży nacisk na materiały, z których tworzono meble czy inne elementy wyposażenia. Materiały te musiały być unikatowe i najwyższej jakości. Dlatego z tego okresu pochodzą przedmioty wykonane z np.: hebanu, brązu czy kości słoniowej.

Pomimo, że rozkwit stylu przypada na okres dwudziestolecia międzywojennego należy zwrócić uwagę, że w natłoku masowej, często taniej produkcji styl art deco pełen elegancji, symetrii a zarazem wyszukanego wzornictwa wzbudza w nas  zachwyt i pożądanie. Charakterystyczne dla stylu art deco geometryczne wzory, symetria i uporządkowanie pozwoliło stworzyć styl do którego wracają osoby zajmujące się projektowaniem. Wnętrza w stylu Art deco wzbudzają nieustannie w nas podziw i poczucie luksusu.

Styl Art Deco - kolorystyka

Styl art déco to także  intensywne, eleganckie,  kolory i kontrasty. Te najbardziej reprezentatywne to na pewno głęboka butelkowa zieleń, mocny, intensywny granat i szlachetne bordo, ponadto charakterystyczne żółcienie w tym złoto i odcienie czerwieni. W stylu Art Deco jest również miejsce na jaśniejsze kolory: beże, kremy i biel (często w kontraście z czernią). Niewątpliwie kolorystyka w tym stylu ma za zadanie stworzyć wnętrze bardzo eleganckie i luksusowe, ale bez zbędnego przepychu.

Co charakteryzuje meble Art Deco

W meblach w stylu Art Deco oprócz charakterystycznego podejście do sztuki rzuca się w oczy solidność wykonania. Nawet osoby. które nie są zwolennikami tego stylu nie mogą meblom Art Deco odmówić solidności i precyzji wykonania. Widać w nich troskę o każdy szczegół i detal. Meble Art Deco prace rzemieślników doprowadziły do rangi sztuki i jest to chyba najważniejsza cecha tego stylu.

W przypadku mebli z tego nurtu istotnym elementem są również materiały wykorzystane przy produkcji. Przy produkcji mebli w stylu Art Deco przywiązywano dużą wagę do jakości materiałów.  W meblach z epoki wykorzystywano wysokiej jakości drewno. Chętnie sięgano po heban i  mahoń. W nowych meblach stylizowanych na styl Art Deco często pojawiają się z kolei fornir o naturalnym rysunku słoi oraz polerowane na wysoki połysk powierzchnie.

Meble Art Deco obecnie

Meble w stylu Art Deco w tym te odrestaurowane  z zachowaniem zasad są bardzo drogie. Wpływają na to nie tylko wysokiej jakości materiały, ale również wartość pracy wysoko wykwalifikowanych rzemieślników (często artystów). Dla wielu miłośników stylu koszt takich mebli jest zbyt wysoki. Dlatego na rynku powstaje nurt w którym powstają meble, których twórcy czerpią inspiracje ze stylu Art Deco.

Opierając się na kolorystyce charakterystycznej dla stylu, podpatrując geometrię, w tym zaokrąglenia występujących w meblach Art Deco łącząc to dodatkowo ze złotem czy miedzią uzyskujemy meble i elementy wyposażenia wnętrz pozwalające  stworzyć  aranżację w tym stylu.

Styl Art Deco powraca do naszych domów w wielkim stylu. Czasami całe wnętrz urządzone są w stylu art deco a czasami tylko drobne elementy przenoszone są do aranżacji wykonanych w innych stylach. Styl glamour przykładający wielką wagę do przedmiotowy luksusowych, kojarzących się z bogactwem chętnie sięga po to co proponuje styl Art Deco w meblach i w oświetleniu

Najważniejsze cechy Stylu Art Deco i przykłady

- geometryczne formy, symetria,

- formy mebli klasyczne lecz unowocześnione, nie tylko piękne, ale i funkcjonalne

- kolorystyka: czerń, złoto

Fotel Art DecoFotel Art Deco Cleo Velvet (fot.: www.IdealMbele.pl)

- geometryczne i zaokrąglone formy, symetria,

- klasyczne formy mebli, ale unowocześnione

- naturalne drewno w odcieniu ciemnego brązu

 - wysoka jakość materiału i wykonania

 - powtarzalność wzoru

Fotel Ar Deco RazaFotel Art Deco Raza Decoration (foto: www.IdealMeble.pl)

- geometria i  symetria

- kolorystyka: czerń i złoto

- wysoka jakość materiału i wykonania

- powtarzalność wzoru

lampa art deco pipeLampa podłogowa Golden Pipe 3 ( foto www.IdealMeble.pl) 

- geometryczne formy, symetria,

- formy mebli klasyczne lecz unowocześnione, nie tylko piękne, ale i funkcjonalne

- kolorystyka: kontrast biel  i czerń, złoto

- dbałość o detale

Fotel Art Deco veniceFotel Art Deco Glamour Venice pepitka biało czarna (foto: www.idealmeble.pl)

Powiązane produkty

Napisz komentarz

Szukaj