Jak wybrać lampę nad stół? Jak dobrać wielkość lampy i jak ją zawiesić?

Lampy wiszące nad stołem. Dlaczego tak ważne jest dobranie odpowiedniej lampy?

Lampy wiszące nad stołem pełnią kluczową rolę zarówno w funkcjonalnym oświetleniu pomieszczenia, jak i w jego estetyce. Istnieje kilka oczekiwań, które zazwyczaj wiążą się z tym rodzajem oświetlenia.

Lampa nad stołem to przede wszystkim element funkcjonalny. Umożliwia nam wykonywanie codziennych czynności 

Lampy wiszące nad stołem powinny zapewniać odpowiednie oświetlenie. To oznacza, że powinny emitować wystarczającą ilość światła, aby umożliwić wygodne wykonywanie różnych czynności, takich jak jedzenie, czytanie czy praca przy stole.

lampa nad stól Saucer czarna aranżacjaLAMPA WISZĄCA SAUCER (foto: IdealMeble.pl)

Jednocześnie lampy te powinny być odpowiednio regulowane pod względem intensywności i kierunku światła, umożliwiając dostosowanie oświetlenia do konkretnych potrzeb i preferencji użytkownika. Optymalne oświetlenie zapewnia komfort wzrokowy i funkcjonalność przestrzeni, eliminując cienie i oślepianie.

Dobrze dobrana lampa zawieszona nad stołem jest istotnym elementem dekoracyjnym salonu czy jadalni

Lampy wiszące nad stołem mają istotne znaczenie estetyczne. Stanowią one często centralny punkt pomieszczenia i mogą znacząco wpłynąć na jego wygląd i atmosferę. Oczekuje się, że lampy te będą harmonijnie komponować się z resztą wnętrza, dodając mu charakteru i stylu. Dobrze dobrane lampy wiszące mogą stanowić atrakcyjny element dekoracyjny, który wzbogaca wystrój pomieszczenia i nadaje mu indywidualny charakter. Dlatego też, oprócz funkcjonalności, oczekuje się od lamp wiszących nad stołem, aby były także estetycznie atrakcyjne i dopasowane do ogólnej koncepcji aranżacji wnętrza.

Lampa wisząca nad stół w kuchni

W przypadku wybierania lampy do kuchni dobrze abyśmy poza aspektem estetycznym i funkcjonalnym zwrócili uwagę na  to z czego wykonana jest nasza lampa. W kuchni ze względu na gotowanie lampy brudzą się bardziej i trudniej je wyczyścić. Dlatego do kuchni będą odpowiednie lampy wykonane ze szkła, metalu czy tworzywa.

LAMPA HAT-HAT SMITHLAMPA NAD STÓŁ W KUCHNI HAT-HAT SMITH (foto: IdealMeble.pl)

Duże elementy również ułatwiają czyszczenie. Jeżeli lampa będzie wykonana z papieru, piór, tkaniny, czy z drobnych elementów (nawet wykonanych z tworzywa) np: płatków to wyczyszczenie jej będzie trudne.

Lampy nad stół o kloszach, które przypuszczają mniej światła

Lampy  wykonane z gęsto plecionego rattanu, tworzyw o niskiej przepuszczalności światła (np. metal), czy te w kształcie dzwonu, będą skupiały światło głównie na blacie stołu i jego najbliższym otoczeniu. Te lampy są idealne do stworzenia intymnej atmosfery przy stole, nadając przytulność i koncentrując się na konkretnym obszarze, takim jak miejsce spożywania posiłków lub wykonywania pracy.

Lampy nad stół, które oświetlają całe pomieszczenie

Lampy, których klosze są przezroczyste, z mlecznego szkła, mocno ażurowe lub posiadają elementy lustrzane, będą bardziej efektywne w oświetlaniu całego pomieszczenia. Dzięki temu typowi lamp możesz uzyskać nie tylko doskonałe oświetlenie stołu, ale również oświetlenie, które równomiernie rozjaśni całą przestrzeń, nadając jej większą jasność i otwartość. Takie lampy są idealne do oświetlenia salonu.

LAMPA WISZĄCA POZIOMA nad stół  MODERNOLAMPA WISZĄCA POZIOMA MODERNO (foto: IdealMeble.pl)

Jak samemu dobrać rozmiar lampy nad stół?

Dobór rozmiaru lampy nad stół w jadalni jest istotny zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym. Oto kilka wytycznych dotyczących doboru odpowiedniego rozmiaru lampy w zależności od kształtu stołu:

Jak dobrać wielkość lampy nad stół okrągły?

Średnica lampy powinna wynosić nie mniej niż połowa średnicy blatu, ale też nie więcej niż 2/3 średnicy blatu. Lampy o zbyt małej średnicy mogą zaginąć na tle dużego stołu, nie zapewniając wystarczającego oświetlenia całego blatu. Z kolei lampy zbyt duże będą dominować nad stołem, co może zaburzyć proporcje i wygląd pomieszczenia.

LAMPA WISZĄCA nad stółem GLAMOUR ALLISIALAMPA WISZĄCA GLAMOUR ALLISIA (foto: IdealMeble.pl)

Jaki rozmiar lampy nad stół prostokątny lub kwadratowe

Szerokość lampy nie powinna przekraczać 2/3 głębokości stołu. To zapewni równowagę między lampą a stołem, unikając sytuacji, w której lampa optycznie dominuje nad stołem. Ponadto, szerokość lampy ma również znaczenie praktyczne, zwłaszcza jeśli lampa jest zawieszona nieco niżej. Zbyt szeroka lampa może stwarzać ryzyko uderzenia głową podczas siadania lub wstawania z krzesła.

LAMPA WISZĄCA nad stół BOHO BELL 40 RATTANLAMPA WISZĄCA BOHO BELL 40 RATTAN (foto: IdealMeble.pl)

Lampy wiszące nad długi stół

Lampy nad długi stół, szczególnie w kształcie prostokąta lub owalu, mogą być zaprojektowane w sposób dłuższy i poziomy, aby idealnie wpisywały się w proporcje stołu i całego pomieszczenia. Taki projekt pozwala na równomierne oświetlenie całej powierzchni stołu, co jest kluczowe podczas spożywania posiłków, spotkań rodzinnych czy prac przy stole.

LAMPA WISZĄCA POZIOMA SHAPE DUO120 NAD stół
LAMPA WISZĄCA POZIOMA NAD DŁUGI STÓŁ SHAPE DUO120 (foto: IdealMeble.pl)

Lampy o dłuższej formie, lampy poziome mogą być zawieszone równolegle do krawędzi stołu, tworząc spójną i harmonijną aranżację, która dodaje elegancji i charakteru wnętrzu.

Lampy wiszące nad długi stół - własna aranżacja z mniejszych lamp

Alternatywnie, dobrym rozwiązaniem może być zawieszenie kilku mniejszych lamp nad długim stołem. Takie podejście pozwala na stworzenie spójnej aranżacji, która nie tylko oświetla całą powierzchnię stołu, ale także nadaje pomieszczeniu wyjątkowy wygląd. Zestawienie kilku lamp może również dodatkowo podkreślić długi kształt stołu i nadać mu wyjątkowego charakteru.

LAMPA WISZĄCA nad stół VARIALAMPA WISZĄCA NAD STÓŁ GLAMOUR MOBILE VARIA (Foto: IdealMeble.pl)

Ważne jest, aby lampy były odpowiednio rozmieszczone, aby zapewnić równomierne oświetlenie całej powierzchni stołu i uniknąć nadmiernego skupienia światła w jednym miejscu

Jak wysoko zawiesić lampę nad stołem, aby efektownie wyglądała i aby światło nie oślepiało siedzących przy stole

Podczas zawieszania lampy nad stołem w jadalni lub strefie jadalnianej w salonie istotne jest uwzględnienie wielkości pomieszczenia, stołu oraz odpowiedniej przestrzeni między blatem a źródłem światła. Optymalna wysokość zawieszenia lampy zależy również od jej rozmiaru i rodzaju. W praktyce, można przyjąć, że im większy stół, tym wyżej powinna być umiejscowiona wisząca lampa.

W przypadku mniejszych modeli lamp do jadalni, optymalna odległość od blatu to mniej więcej 50-60 cm. Natomiast dla większych lamp, ta odległość może wynosić około 75-90 cm. Umiejscowienie lampy na odpowiedniej wysokości pozwoli na równomierne rozpraszanie światła na całą powierzchnię stołu, co jest kluczowe dla komfortowego korzystania z przestrzeni jadalnianej. Jednocześnie tak zawieszone lampy nie będą oślepiać osób, które zasiądą przy stole.

LAMPA WISZĄCA VASO ZŁOTALAMPA WISZĄCA NAD STÓŁ VASO ZŁOTA (Foto: IdealMeble.pl)

Lampy nad stół to istotna dekoracja dlatego dbamy by były piękne i pasowały do wnętrza

Lampy nad stołem stanowią kluczowy element w aranżacji jadalni lub strefy jadalnianej w salonie. Dobór odpowiednich lamp powinien uwzględniać nie tylko funkcjonalność, ale także estetykę i zgodność z osobistym stylem oraz gustem użytkowników.

Jakie lampy wybrać do swojej jadalni, salonu, czy sali konferencyjnej?

Warto wybierać lampy, które pasują do ogólnej estetyki wnętrza oraz do stylu wybranego przez użytkowników. Istnieje szeroki wybór lamp, które mogą odpowiadać zarówno nowoczesnym, minimalistycznym aranżacjom, jak i klasycznym czy rustykalnym wnętrzom.

LAMPA WISZĄCA / KWIETNIK DONICZKA SEMIRA 100 INDUSTRIALAMPA WISZĄCA / KWIETNIK DONICZKA SEMIRA 100 INDUSTRIA

Ważne jest, aby lampy harmonijnie komponowały się z resztą wystroju pomieszczenia, dodając mu charakteru i wyrażając indywidualny gust mieszkańców

Powiązane produkty

Ładowanie...