Lampa ścienna, a kinkiet?

Bardzo często spotykamy się z określeniem lampa ścienna lub kinkiet. Czy to ten sam produkt? Czy może lampy ścienne różnią się od kinkietów? Czego zatem szukać kinkietów, czy lamp ściennych

czarna lampa ścienna
Plafon Shadow 6 (foto: IdealMeble.pl)

Jak ważne jest oświetlenie.

O tym, że światło odgrywa ogromną rolę w naszym życiu nie musimy nikogo przekonywać. Dzięki elektryczności i różnego rodzajom lamp możemy bez problemu oświetlać nasze wnętrza.

Światło z lamp pozwala nam na funkcjonowanie w pomieszczeniach których naturalne światło nie ma dostępu czy ze względu na to, że na dworze panuje już noc, czy po prostu w ogóle światło dzienne nie ma do nich dostępu np.: piwnice.

W oświetlonych wnętrzach czujemy się bezpiecznie i możemy wykonywać rozmaite zadania.

lampa ścienna z ruchomym ramieniem
Kinkiet z ruchomym ramieniem FRANK RANGE (foto: IdealMeble.pl)

Obecnie oświetlenie we wnętrzach pełni istotną funkcję dekoracyjną, jest nieodzownym elementem aranżacyjnym.

W zależności od tego, jakie wybierzemy lampy, jakie zastosujemy w nich światło, możemy wpływać na oświetloną przestrzeń. Oświetlenie nie musi być tylko funkcjonalne,  może również dowolnie modelować przestrzeń, wpływać na atmosferę, nastrój.

Jakie znaczenie w oświetlaniu naszych domów odgrywają lampy ścienne?

Kinkiet-krótka historia

Polska nazwa „kinkiet” pochodzi od francuskiego słowa „quinquet” oznaczającego lampę o specjalnej konstrukcji, którą można powiesić na ścianie. 

Quinquet to również nazwisko francuskiego aptekarza, Antoine’a Quinqueta. To on, w drugiej połowie XVIII wieku, zmodyfikował lampę olejową do latarni morskich.

lampa ścienna kandelabr
Kinkiet przezroczysty ICE 3D kandelabr (foto: IdealMeble.pl)

A. Quinquet wyposażył swoją lampę w boczny zbiornik paliwa (jak w konstrukcji Josepha Prousta) i lepszy od poprzednich palnik, dzięki temu lamp mogła świecić jaśniej i dłużej.  Ponadto całość była posadowiona na wygodnej podstawce. Ponieważ lampa była bardzo innowacyjna i spotkała się z pozytywnym odbiorem nasz aptekarz rozpoczął produkcję i sprzedaż swoich lamp. Lampy te zyskały dużą popularność pod nazwą kinkietów.

23 maja 1784 komedię Wesele Figara Pierre’a Beaumarchais w teatrze Comédie-Française przedstawiono po raz pierwszy w sali oświetlonej nowymi lampami Quinqueta.

Jeśli jednak się dobrze zastanowimy to oświetlenie montowane do ściany było zdecydowanie wcześniej. W celu oświetlenia pomieszczeń montowało się specjalne uchwyty pozwalające na umieszczanie w nich np.: pochodni, świece umieszczane były na ścianach w świecznikach wyposażonych w lustro lub wypolerowany metal, który dodatkowo odbijał światło.

kinkiet złoty locca
Lampa ścienna Kinkiet glamour LOCCA (foto: IdealMeble.pl)

Lampa ścienna, kinkiet - definicja.

Kinkiety to nic innego jak lampy ścienne. Dlatego określenia kinkiet i lampa ścienna możemy używać wymiennie.

Kinkiet, co to jest i do czego służy?

Kinkiety wykorzystywane są zarówno w domach prywatnych, jak i w budynkach użyteczności publicznej, restauracjach, hotelach, pubach. Lampy ścienne używane są również na zewnątrz np.: są montowane do elewacji budynków.

Lampa ścienna czarna
Kinkiet regulowany CLARID - Led (foto: IdealMeble.pl)

Dlaczego warto zwrócić uwagę na lampy ścienne do salonu?

W naszych domach korzystamy z lamp sufitowych, lamp podłogowych, stołowych, biurkowych, no i z lamp ściennych.

Za oświetlenie pomieszczenia z reguły odpowiada lampa sufitowa, z racji tego, że umieszczona jest dość wysoko często pozostaje nie zauważona. 

lampa ścienna glamour
Kinkiet glamour FLORENS (foto: IdealMeble.pl)

Natomiast kinkiety pełnią w dużej mierze rolę dekoracyjną. Dopełniają aranżację, powodują, że jest kompletna. Właśnie za pomocą lamp ściennych najłatwiej możemy wpływać na atmosferę, klimat naszego wnętrza

Szeroki wybór lamp ściennych pozwala zrealizować praktycznie każdy projekt aranżacyjny naszego pomieszczenia. Zastosowanie w oświetleniu źródła światła Led, zastosowanego zwłaszcza w dużych modelach lamp pozwala nam oszczędzać energię.

Ze względu na dekoracyjny charakter lamp ściennych ich oferta jest bardzo bogata. Producenci wypuszczając serię lamp z reguły zawierają w niej kilka różnych kinkietów o spójnym designie. 

Lampy ścienne to też doskonałe rozwiązanie do niewielkich mieszkań. Zamiast lamp podłogowych, czy lampek nocnych możemy zastosować oświetlenie w formie kinkietów. Wówczas miejsce na podłodze, czy szafce pozostaje wolne i można wykorzystać je w inny sposób.

Lampa ścienna glamour do sypialni

Kinkiet glamour ORGANO (foto: IdealMeble.pl)

Co  to znaczy, że za pomocom oświetlenia możemy modelować przestrzeń?

Odpowiednie wykorzystanie światła może spowodować, że nasze wnętrze będzie wydawało się wyższe, bardziej przestronne, lub odwrotnie niższe, bardziej przytulne. Takie efekty najłatwiej uzyskać właśnie wykorzystując lampy ścienne.

Długie wąskie snopy światła spowodują, że wnętrze będzie wydawało się wyższe, światło rozproszone skierowane na boki stworzy za to wrażenie, że pomieszczenie jest niższe, ale szersze.

Zastosowanie kinkietów jako lamp wspierających pozwoli nam nie tylko na oświetlenie salonu, ale i całego mieszkania. Takie dodatkowe światło doda niepowtarzalnego stylu do każdego miejsca. Dlatego warto dobrać najbardziej odpowiadający nam model lampy.

Do każdego pomieszczenia możemy wybrać inny model, szeroki wybór kinkietów pozwoli dopasować odpowiedni model do salonu, sypialni czy do gabinetu. Każdy projekt wymaga odpowiedniej oprawy świetlnej. jeśli planujemy zakup lamp, które będą bardzo długo świeciły np.: do przedpokoju, do restauracji czy do hotelu warto zwrócić uwagę na projekt wykorzystujący światło Led.

Polecamy artykuł: Lampa w stylu glamour czyli lampa glam

Kategorie: Lampy

Powiązane produkty

Ładowanie...