Lampa w stylu glamour czyli lampa glam

Wnętrze w stylu glamour charakteryzuje się przede wszystkim przestronnością, elegancją i przepychem. Dominują w nim jasne, ciepłe kolory, takie jak złoto, biel, czerwień, a także meble o bogatych zdobieniach i dużych rozmiarach. Często wykorzystuje się tkaniny z drogich materiałów, takie jak aksamit, jedwab czy atłas.

W aranżacji wnętrza ważne są także dodatki, takie jak lustra, kryształowe żyrandole, ozdobne ramy, marmury i szkło. Celem jest stworzenie luksusowego i przytulnego klimatu.

lampa glamour wiszaca srebrnaLampa wisząca glamour CONSTELATION srebrny stal szczotkowana (foto: IdealMeble.pl)

Lampa w stylu glamour. Jak dobrać wielkość lampy?

Lampy w stylu glamour muszą stanowić dopełnienie aranżacji salonu. Powinny pasować stylem i formą do pozostałych elementów aranżacji. Ważnym aspektem jest też wielkość lampy, żyrandola. Wielkość lampy zawsze dopasowujemy do wielkości i wysokości wnętrza w którym ta lampa ma się znaleźć. 

lampa glamour CORALLILAMPA WISZĄCA Glamour CORALLI 80 BIAŁO-MOSIĘŻNA (foto: IdealMeble.pl)

Aby ustalić wielkość głównego oświetlenia, którym z reguły jest lampa wisząca lub plafon, przyjmuje się sumę długości i szerokości danego wnętrza pomnożoną przez 2,5. Uzyskany wynik pokazuje nam jakiej średnicy lampa będzie odpowiednia.

(długość w m +szerokość w m ) * 2,5 = średnica lampy w cm

np.: Jeśli mamy salon o wymiarach 5 m na 6 m to 5 m + 6 m = 11 m, teraz zamieniam (ale nie zgodnie z zasadami matematyki tylko po prostu zapisujemy zamiast metrów centymetry) 11 cm *2,5 = 27,5 cm. Czyli średnica lampy do pokoju o wymiarach 5 x 6 m będzie miała ok 27,5 cm

Jeśli mamy problem z ustaleniem wysokości naszej lampy, warto wybrać model z możliwością regulowania wysokości.

Jak już piałam jest to zasada, którą stosuje się do obliczenia optymalnej średnicy lampy, która jest głównym źródłem światła w tym wnętrzu. Jeśli jednak nie chcemy aby lampa oświetlała całe wnętrze, ale określoną strefę wówczas tą zasadę stosujemy to wybranego obszaru, a nie całego pomieszczenia.

Lampa glam co ją wyróżnia

Styl glamour kładzie nacisk na elegancję i przepych. Ważnym elementem stylu glamour jest też światło. Zarówno to naturalne jak i sztuczne, czy odbite. Dlatego w stylu glamour tak często występują lustra lub przedmioty, których powierzchnia odbija światło. lub powierzchnie szklane, czy kryształowe, które to światło załamuja, rozpraszają.

Lampy glamour, które błyszczą i odbijają światło

W aranżacjach glamour sięgamy zatem po lampy, które wykonane są z błyszczących materiałów zarówno w kolorze srebrnym, złotym, czy miedzianym. Nie kolor jest tu najważniejszy, istotny jest fakt czy dany materiał będzie odbiła światło.  

lampa glamour monetti złota

Podwójna lampa wisząca glamour MONETE (foto: IdealMeble.pl)

Lampy glamour, które rozpraszają światło

Jak już napisałam lampy glamour mogą być nakierowane na rozpraszanie światła. Najlepiej do tego nadają się lampy wykonany z drobnych elementów kryształowych.

lampa glamour libertyLampa wisząca glamour potrójna LIBERTY złota (foto: IdealMeble.pl)

Lampy z prawdziwych kryształów są zdecydowanie bardzo drogie i jednocześnie ciężkie dlatego bardzo chętnie sięgamy po lampy wykonane ze szkła czy z tworzywa. Zwłaszcza te ostatnie są dobrym wyborem jeśli w domu są dzieci, których wyobraźnia nie zna granic :).

Lampy glamour kryształowe bardzo często swoim kształtem nawiązują do klasycznych form żyrandoli. Taka klasyczna forma w nowoczesnym wydaniu to doskonałe rozwiązanie zarówno do wnętrz klasycznych jak i nowoczesnych.

Kinkiety glamour, czyli lampy ścienne

Pisząc o oświetleniu w stylu glam nie można pominąć lamp ściennych glamour. Z reguły kinkiety służą nam jako oświetlenie uzupełniające, tworzą kameralną atmosferę i są zdecydowanie elementem dekoracyjnym. 

kinkiet glam locca złotyKinkiet glamour LOCCA (foto: IdealMeble.pl)

Jeśli głównym oświetleniem w naszym salonie jest lampa wisząca, warto pomyśleć czy nie wzbogacić go o dodatkowe źródła światła. Wówczas, kiedy będziemy potrzebowali aby nasz salon czy inne pomieszczenie były bardzo jasne możemy włączyć wszystkie lampy w danym wnętrzu.

Tak oświetlone wnętrze wydaje się większe i bardzo eleganckie, poprawi nam nastrój kiedy za oknem będzie szaro i deszczowo.

Innym razem, chcąc stworzyć bardziej romantyczną atmosferę możemy zdecydować się na wykorzystanie tylko kinkietów. Wówczas oświetlone zostaną tylko wybrane strefy, idealne warunki na rozmowy przy kawie czy winie.

kinkiet glamour złoty
Kinkiet glamour FLORENS (foto: IdealMeble.pl)

Jeśli natomiast włączymy tylko lampę wiszącą znajdującą się nad stołem, wszyscy biesiadnicy będą się nawzajem doskonale widzieli, ale pozostałe elementy salonu nie będą rozpraszać.

Wieszając lampę nad stołem warto wiedzieć, że aby nasz stół był dobrze oświetlony, a światło nie raziło osób przy nim siedzących, lampę wieszamy ok 80 cm -100 cm nad stołem.

Lampa glam uzupełniająca.

Jeśli w naszym wnętrzu jeszcze chcielibyśmy dodatkowo doświetlić pewne strefy to warto skorzystać z lamp podłogowych glamour lub lamp stołowych w tym stylu.

lampastołowa glamourLampa stołowa glamour BOTTEGA w stylu art deco

Dzięki temu, że lampy w stylu glamour rozpraszają lub odbijają światło dlatego wydaje się, że świecą one jaśniej i dają więcej światła niż inne lampy. Dlatego właśnie lampy glamour są tak chętnie wybierane do salonów, sypialni czy biur urządzonych w różnych stylach zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych minimalistycznych. 

Polecamy artykuł: Ile lumenów do salonu? Czyli jak wybrać lampę do salonu.

Kategorie: Lampy

Powiązane produkty

Ładowanie...