Sofa z funkcją spania do małego salonu

Sofa to najważniejszy mebel każdego salonu. To miejsce spotkań z przyjaciółmi i czasu spędzonego z rodziną. Po prostu serce domu. Każdy marzy o dużej, głębokiej kanapie w którą mógłby się zatopić. Często jednak nasz salon jest na taką sofę za mały. Mała wygodna sofa z funkcją spania to rzadkość.

Jaka sofa z funkcją spania do małego salonu sprawdzi się nam najlepiej?

Kiedy szukamy małej sofy z funkcją spania to w zasadzie pojawiają nam się odnośniki do sof młodzieżowych. Kolorystyka, forma dostępnych modeli bardziej pasuje do pokoju nastolatka niż do naszego, wymarzonego salonu.

Zależy nam przecież na tym aby nasz salon był wizytówką naszego domu. Małe sofy bez funkcji spania można jeszcze znaleźć zwłaszcza  wśród sof nowoczesnych, czy designerskich, ale sofy, kanapy z funkcją spania to rzadkość. Jednak w małym salonie zwracamy uwagę na praktyczność, dlatego wybieramy funkcjonalne sofy. Funkcjonalna sofa to taka z której możemy korzystać w ciągu dnia w czasie spotkań z rodziną czy z przyjaciółmi, a w nocy może pełnić funkcję łóżka.

W mieszkaniach, zwłaszcza w małych staramy się jak najlepiej wykorzystywać każdy centymetr powierzchni. Dlatego zwracamy uwagę na funkcjonalność wybieranych mebli w tym mebli wypoczynkowych takich jak sofa, narożnik, czy fotel.

Mała sofa z funkcją do codziennego spania.

Często trafiamy na informacje, że sofa posiada funkcję przeznaczoną do spania okazjonalnego. Jest to bardzo ważna informacja. Znaczy tyle, że pomijając komfort spania, taka funkcja może nam nie wytrzymać codziennego użytkowania i bez względu jakby sprzedawca zachwalał jeśli planujemy spać na sofie codziennie lub często warto zwrócić uwagę na sofy z funkcją spania codziennego.

Funkcja spania codziennego daje nam gwarancję (gwarancja producenta), że dany mechanizm jest tak wykonany, oraz, że wykorzystane w produkcji materiały pozwalają na codzienne użytkowanie takiej funkcji.

Sofa Rozkładana Mała Chesterfield Celebrity z funkcją spania codziennego 2 osobowa (foto: IdealMeble.pl)

Ponadto funkcja spania do spania codziennego IdealMeble posiada gruby, wygodny materac bonelowy. Materace bonelowe stosowane są w materacach stosowanych do łóżek sypialnianych.

W małych mieszkaniach wygospodarowanie osobnej sypialni, czy w przypadku większej ilości domowników, sypialni dla każdego jest bardzo trudne lub niemożliwe. Dlatego wybierając sofę do kawalerki, czy małego mieszkania warto zwrócić uwagę na sofę z funkcją spania codziennego.

Fotel z funkcją spania do spania codziennego

Pierwszy mebel który chciałabym zaprezentować to albo bardzo mała sofa z funkcją spania albo odrobinę szerszy fotel z funkcją spania.

Fotel Rozkładany Chesterfield Celebrity z funkcją spania codziennego

Pomimo niewielkich rozmiarów mogą na nim usiąść 2 osoby. Jest to wyjątkowy model ponieważ wychodzimy w nim od sof chesterfield, które w najbardziej tradycyjnej wersji mają bardzo rozłożyste boki.

Tu dzięki wprowadzeniu bardziej nowoczesnej bryły i wprowadzeniu zdecydowanie węższych podłokietników otrzymujemy stylową sofę, która nie zajmuje wiele miejsca i jednocześnie posiada funkcję spania do spania codziennego rozkładaną do przodu. Taki fotel zmieści się również nawet do bardzo małego salonu.  Powierzchnia spania to ~83x186 cm.

Z autopsji dodam, że sofa jest mega wygodna, a profilowane plecy robią dobrą robotę :). Dlatego uważam, że jest to idealna sofa do małego salonu.

Mała sofa z funkcją spania typu Uszak

Wybierając sofę do małego salonu będziemy zwracać uwagę na boki sofy, tzw. podłokietniki. Jeśli pomieszczenie jest niewielkie to dobieramy sofy z jak najmniejszymi bokami, aby strata miejsca na boki była jak najmniejsza. 

Niewielki podłokietniki mają Sofy Chesterfield Uszak. Mała sofa, a ma piękną stylową bryłę i wysokie oparcie, ale boki niewielkie dlatego możemy znaleźć sofę o długości 140cm z funkcją spania. Powierzchnia spania to ~133x190 cm. Dlatego jest dobrym rozwiązaniem do małego salonu

Sofa Chesterfield Uszak Old Plus z f. spania 2 os. (foto:IdealMeble.pl)

Sofa 3 osobowa z funkcją spania do małego salonu

Jeśli w naszym salonie zmieści się mała sofa 3 osobowa to ze znalezieniem odpowiedniego modelu jest już trochę łatwiej. Nadal zwracamy uwagą na  to aby boki sofy były stosunkowo jak najmniejsze. 

Sofy bez boków też będą rozwiązaniem ale boki w sofie wpływają na jej przytulność. Zamknięta, ograniczona bryła wydaje się bardziej przyjazna, bezpieczna.

Sofa nowoczesna Jaspis z funkcją spania 3 os. (foto:IdealMeble.pl)

Powyższa sofa ma długość 187 cm, przy długości siedziska 162 cm. Czyli wygodnie mogą usiąść na niej 3 osoby dorosłe.

Nasza mała kanapa reprezentuje nowoczesny design w angielskim stylu. Oznacza to, że posiadając niewielkie mieszkanie, salon, czy gabinet nie musimy rezygnować z mebli stylowych i eleganckich.

Kanapa ta posiada funkcję spania typu belgijskiego z wygodnym materacem pozwalającym na wygodny sen. 

Kanapa z funkcją spania Jaspis posiada piękną miłą w dotyku welurową tapicerkę, ponieważ ta kanapa jest wykonywana na zamówienie klient ma możliwość wyboru tkaniny z pośród bogatej oferty tkanin.

Mała kanapa rozkładana bez boków do wąskiego salonu.

Jaka sofa sprawdzi się w małym salonie  który jest bardzo wąski? To bardzo częste pytanie, które zadają sobie nasi klienci.

Przy bardzo małych wnętrzach warto zastanowić się nad całkowitą rezygnacją z podłokietników. Z reguły kanapy bez podłokietników mają stylistykę nowoczesną.

Ponadto wszystkie powyższe sofy z funkcją spania miały funkcje rozkładane do przodu, czasami jednak mamy pokoje, które są długie ale wąskie i nie mamy możliwości zastosować funkcji spania rozkładanej do przodu. Wówczas musimy poszukać innych rozwiązań.

Kanapa nowoczesna rozkładana Alma (foto:IdealMeble.pl)

Ta nowoczesna, mała kanapa z funkcją spania sprawdzi się w niewielkim wąskim salonie lub w pokoju nastolatka. Posiada bardzo charakterystyczny mechanizm rozkładania pozwalający rozłożyć połowę kanapy. ta kanapa to wyjątkowy mebel wypoczynkowy, który sprawdzi się w prawie każdym małym salonie.

Kanapa nowoczesna rozkładana Alma (foto:IdealMeble.pl)

Kanapa rozkładana Alma jest kanapą 3 osobową i ma długość 198 cm. Szerokość jej materaca, a zarazem kanapy po rozłożeniu jest prawie 124cm.

Szezlong z funkcją spania do wąskiego salonu.

Idąc drogą rezygnacji z podłokietników, a dokładniej jednego możemy w niewielkim, wąskim salonie pozwolić sobie na sofę w stylu angielskim z funkcją spania wózkową jeśli zrezygnujemy z jednego boku. Drugi bok jeżeli mamy odpowiednio dużo miejsca może pozostać klasyczny z pełnym “barankiem” lub prostszy, węższy, w  bardziej nowoczesnej odsłonie stylu angielskiego. 

Możemy rezygnując z jednego boku w ten sposób powstaje klasyczna mała sofa chesterfield bez boku z wózkową funkcją spania, lub wprowadzając dodatkowe zmiany Szezlong z funkcją spania wózkową.

Szezlong Chesterfield Normal z funkcją spania (foto:IdealMeble.pl)

Szezlong ten przy długości 220cm, posiada funkcje spania wózkową. Jest to funkcja która przeznaczona jest do spania wzdłuż sofy, dzięki temu po rozłożeniu taka sofa z funkcją nie potrzebuje zbyt wiele miejsca. Sama funkcja wózkowa należy do popularnych i komfortowych funkcji spania.

Na co zwrócić uwagę wybierając sofę do małego salonu.

Ważnym elementem naszej sofy jest jej tapicerka. Dlatego wybierając sofę, należy zwrócić na nią uwagę. 

Na pewno w niewielkim pomieszczeniu łatwiej nam będzie wykorzystać jasną kolorystykę, kolory pastelowe. Wówczas mebel będzie wydawał się lżejszy, wręcz będzie się miało wrażenie, że odbija światło. Nie musimy jednak rezygnować z ciemnych kolorów, należy je jednak wprowadzać z rozwagą tak aby uzyskać satysfakcjonujący nas efekt końcowy.

Tkanina Magic Velvet od TopTextil

Obecnie na rynku jest dostępna bardzo bogata oferta tapicerek zwłaszcza velvetów i welurów. Łatwo znaleźć kolor, który jest dla nas odpowiedni. Oprócz koloru warto jednak zwrócić uwagę na właściwości naszej tkaniny.

Wytrzymałość tkaniny czyli ścieralność - Test Martindale’a

Test Martindale’a wykonywany jest za pomocą maszyny, która pod stałym naciskiem pociera tkaninę aż do momentu w którym tkanina zostanie przetarta. Liczba mówi nam, po którym cyklu tkanina została uszkodzona. Przyjmuje się, że 2000–4000 cykli to mniej więcej rok intensywnego użytkowania. Raczej nie warto decydować się na tkaniny poniżej 20 000 cykli. Bardzo dużo można znaleźć tkanin z grupy B i A.

Podział na kategorie wg liczby cykli:
10 000 – 20 000 kategoria C
25 000 – 40 000 kategoria B
≥ 45 000 kategoria A (najwyższa)

Warto zwrócić uwagę na właściwości tkaniny, które ułatwią nam jej utrzymanie w czystości. Dzięki temu nasza tkanina, przy odpowiedniej pielęgnacji,  będzie dłużej wyglądała jak nowa.

Hydrofobowość 

Hydrofobowość oznacza, że tkanina ma właściwości ograniczające wchłanianie płynów, a ciecz na tkaninie formuje się w krople i nie wnika w materiał. Czasami producenci tkanin wprowadzają swoje oznaczenia np. Cleanaboo, Cleanaboo+. Hydrofobowość zdecydowanie ułatwia utrzymanie naszego mebla w czystości.

Krople wody na tkaninie Piano od firmy Fargotex

Łatwe czyszczenie 

O łatwym czyszczeniu w przypadku tkanin mówimy gdy tkanina ma właściwości, które chronią ją przed wnikaniem zabrudzeń, ułatwiając w ten sposób proces czyszczenia.

Tkanina przyjazne zwierzętom

Tkaniny przyjazne zwierzętom to takie, które mają większą wytrzymałość na drapanie i zaciągnięcia. Na rynku jest coraz więcej takich tkanin. Nie znaczy, że nasze zwierzę może drapać taką tkaninę i nie zniszczy jej. Oznacza to, że jest trudniej w takiej tkaninie zaciągnąć, lub wyciągnąć nitkę, ślady pazurów są mniej widoczne. Należy pamiętać, że mebel to nie drapak.

Próbniki tkanin przyjaznych zwierzętom i tester (foto:IdealMeble)

Tkanina antybakteryjna

Mówimy, że tkanina jest antybakteryjna jeśli wolna od substancji chemicznych, które mogłyby podrażnić skórę oraz zapobiega wytwarzaniu alergenów przez roztocza. Taka tkanina jest idealna dla alergików.

Powiązane produkty

Ładowanie...