Funkcje spania do sof i narożników

Jedną z najważniejszych i najczęściej wybieranych dodatkowych opcji przy sofach i narożnika jest funkcja spania. Taka rozkładana sofa rozszerza zdecydowanie możliwości sofy jednofunkcyjnej. Ze względów na możliwości związane z wielkością naszych mieszkań i domów i z naszą polską gościnnością bardzo często decydujemy się na sofy z funkcją spania i narożniki rozkładane.

naroznik z funkcja

Narożnik Chesterfield Fine Ludwik 260x230 z funkcją spania codziennego (foto: IdealMeble.pl)

Czy warto zdecydować się na sofę z funkcją spania?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli funkcji spania, które mogą być zamontowane  w sofach lub w narożnikach. Wybór funkcji spania jest w dużej mierze zależny od wybranego modelu sofy, dlatego jeśli funkcja spania jest dla nas istotna należy najpierw ustalić jakie mamy wobec niej wymagania, a dopiero później szukać sofy czy narożnika.

Bardzo często spotykamy się z informacją, że do spania służy wyłącznie łóżko lub sypialnia. Prawda takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, ale niestety nie wszyscy możemy sobie na nie pozwolić. Zwłaszcza rodziny z dziećmi mogą mieć problemy aby stworzyć odpowiednią ilość sypialni. 

Należy też przyznać, że klasyczna sypialnia jest pomieszczeniem w ciągu dnia wyjętym z użytkowania, a pokój z sofą z funkcją spania może pełnić rolę salonu, pokoju zabaw i nauki dla dzieci, gabinetu czy domowego biura. W takim pomieszczeniu zawsze możemy przyjąć gości.

Większość sof, narożników posiada funkcje spania, które z założenia przeznaczone są do spania dla naszych gości: rodziny, przyjaciół. Więc jeśli jesteśmy ludźmi towarzyskimi taka sofa na pewno będzie dobrym rozwiązaniem.

Jaką funkcję spania wybrać?

W zależności od przeznaczenia funkcje spania możemy podzielić na dwie grupy. Funkcje spania do spania codziennie i funkcje spania do spania okazjonalnego. Na pewno te pierwsze zapewniają większy komfort użytkowania i samego spania, jeśli jednak sofę jako miejsce spania będziemy wykorzystywać  sporadycznie możemy wybrać wówczas funkcję do spania okazjonalnego.

Wybierając sofę z opcją spania musimy też uwzględnić miejsce jakie jest potrzebne na sofę czy narożnik po rozłożeniu funkcji spania.

System klik-klak, książka

System ten był do niedawna bardzo popularny. Mechanizm ten był bowiem stosowany w popularnych kilka i kilkanaście lat temu wersalkach . Aby rozłożyć sofę za pomocą tego mechanizmu, należy unieść siedzisko, a następnie docisnąć je w stronę oparcia do momentu usłyszenia charakterystycznego dźwięku "klik"od którego pochodzi nazwa funkcji. Kolejnym krokiem jest opuszczenie siedzisk, aż usłyszymy dźwięk "klak", który mówi nam, że wersalka jest już gotowa do spania. 

klikklakWersalka z systemem rozkładania Klik Klak (foto: meblewawrzyniak.pl)

Zaletą tego systemu jest występujący z reguły w tego typu meblach sporej wielkości schowek na pościel. 

Charakterystyczne  dla tej funkcji spania jest wgłębienie odznaczające część , która była siedziskiem od części oparciowej . Wersalki z tym systemem wymagają również odsunięcia od ściany. 

System Tango

System spania “Tango” to prototyp systemu rozkładania sofy o nazwie klik-klak. Ogólnie ten system jest bardzo podobny do systemu rozkładania “klik klak.Różnica między tymi systemami polega na tym, że w systemie “tango” jest możliwość ustawienia pozycji pośrednich, a nie tylko siedząca, czy leżąca. Nie wydaje się jednak to istotna cecha, dlatego funkcja ta nie zdobyła wielkiej popularności.

System Delfin

System Delfin jest jedną z najpopularniejszych funkcji spania wykorzystywaną w narożnikach. Może być wykorzystywany również w sofach. Jeśli ma być wykorzystywany do spania wówczas siedzisko sofy powinno mieć przynajmniej 190cm. 

System “Delfin” jest  prosty i wygodny w użytkowaniu, zapewnia wysoki komfort spania.

system delfin

Sofa Chesterfield Normal z funkcją spania 4 osobowa (foto: IdealMeble.pl)

Rozłożenie tego systemu spania polega na wysunięciu szuflady znajdującej się poniżej siedziska następnie z wysuniętej szuflady, za pomocą specjalnego uchwytu rozkładamy stelaż z materacem. Przy tej funkcji powierzchnię spania tworzą na poduszkach siedziska, oraz na materacu funkcji. 

System Delfin należy do bardzo wygodnych funkcji spania zarówno w narożnikach jak i w sofach. W przypadku narożników z tą funkcją w otomanie narożnika pozostaje miejsce, które można wykorzystać na pojemnik na pościel. W przypadku sof funkcja spania typu Delfin zajmuje całe miejsce pod sofą i nie ma już miejsca na pojemnik.

System mieszany Delfin/Belgijka

Czasami występują połączenia dwóch systemów np.: funkcja wysuwana jest z szufladą tak jak w systemie Delfin po czym materac nie jest wyciągany za pomocą troczków, ale rozkładany tak jak w systemie belgijskim. Niektórzy mówią o takim systemie że jest to system belgijski, a inni nazywają ten system Delfinem. Powierzchnię spania tworzą poduszki siedziska i wyciągnięty materac.

sofa z funkcja spaniSofa Chesterfield Classic Plus rozkładana (foto: IdealMeble.pl)

System Belgijski- system sedak

System belgijski jest  prosty w rozkładaniu. Aby rozłożyć funkcję spania wystarczy zdjąć z sofy poduszki siedziskowe i w 3 krokach rozłożyć stelaż, ukryty pod siedziskiem, na którym znajduje się materac. Taki stelaż nie bez powodu też porównywany jest do systemu łóżka polowego. 

sofa z sytemem belgijskim

Sofa Chesterfield rozkładana March 2,5 osobowa (foto:IdealMeble.pl)

Zaletą tego systemu jest, że powierzchnię spania tworzy jednolity materac, minusem jest to, że funkcja zajmuje pod siedziskiem na tyle dużo miejsca, że nie ma już go na pojemnik na pościel. W przypadku narożnika pojemnik może znajdować się w otomanie, w przypadku sof, jeśli bryła sofy pozwala na to to taki pojemnik może być umieszczony w bokach sofy. 

Funkcja Belgijska przeznaczona jest do spania okazjonalnego. Jest bardzo często wykorzystywana przy sofach stylowych.

System Wózek

Rozkładane sofy lub narożniki z systemem wózka  tworzą stosunkowo obszerną powierzchnię spania – uwzględniając rozmiar sofy przed rozłożeniem. Aby sofa zamieniła się w łóżko wystarczy przeciągnąć dolną część sofy, czyli tak zwany wózek do siebie, a następnie rozłożyć materac (powierzchnia spania), umieszczając jego górną część w przestrzeni powstałej na skutek wysunięcia.

Zaletą funkcji wózek jest to, że istnieje możliwość stworzenia schowka, z reguły nie jest on duży, może pomieścić dwie poduszki czy niewielką kołdrę.

System modułowy - pufa łączona z siedziskiem

W przypadku narożników, chociaż jest to również możliwe w przypadku sof istnieje możliwość stworzenia powierzchni do spania przy wykorzystaniu, pufy lub puf. Takie dostawione do narożnika, czy sofy, pufy stabilizujemy przymocowując je za pomocą specjalnych zaczepów. W ten sposób tworzymy dość komfortową powierzchnię do spania.

Jest to bardzo dobre rozwiązanie jeśli zakładamy, że nasz narożnik będzie wykorzystywany do spania sporadycznie. 

Wyposażenie narożnika, czy sofy w funkcję spania zawsze nieco niekorzystnie odbija się na komforcie użytkowania tego mebla do siedzenia. Wykorzystując ten system de facto na co dzień korzystamy z mebla bez funkcji spania, a powierzchnia spania powstaje wtedy gdy jest nam potrzebna. Taka powierzchnia spania może być wykorzystywana również w ciągu dnia na przykład przy rodzinnym oglądaniu filmu.

Funkcje spania do spania codziennego.

Praktycznie każdy mechanizm do funkcji spania może być mechanizmem przeznaczonym do użytkowania codziennie jeżeli producent da nam gwarancję, że nasz mechanizm wytrzyma codzienne wykorzystywanie.

Przy funkcjach spania przeznaczonej do użytku codziennego producenci jednak stosują nie tylko silniejszy mechanizm wytrzymujący systematyczne składanie i  rozkładanie, ale też grubsze i lepsze materace. Funkcja taka zapewnia wyższy komfort spania.

Popularne do co codziennego spania są dwa systemy

System IdealMeble

Jest to system przeznaczony do  spania codziennie posiadający wzmocniony stelaż, przypominający stelaż belgijski. Ponadto funkcja ta posiada gruby bo, aż 11 cm materac wzbogacony o sprężyny bonellowe.

Sprężyny bonellowe które pozwalają na równomierne rozłożenie nacisku na powierzchnię spania co bezpośrednio wpływa na komfort użytkowania.

funkcja do spania codziennego

Sofa rozkładana chesterfield Normal z funkcją spania typu codziennego 3 osobowa (foto: IdealMeble.pl)

Aby rozłożyć funkcję typu “IdealMeble” należy zdjąć poduszki siedziska, następnie wyciągnąć metalowy stelaż wraz z przymocowanym do niego materacem i rozłożyć tak aby cała konstrukcja stała stabilnie na podłodze.

System ten może być wykorzystywana w sofach na niskich jak i na  wysokich nóżkach.

W przypadku sof wadą tej funkcji jest brak miejsca na pojemnik na pościel. W przypadku narożników, pojemnik może być umieszczony w otomanie, pozostałej części narożnika. 

Funkcja jest ceniona przez klientów za komfortową powierzchnię spania tworzy wygodny materac.

System Włoski

Funkcja spania typu „włoskiego”  jest przeznaczona do użytku codziennego. System “włoski” posiada stelaż o solidnej i mocnej konstrukcji. Funkcja ta jest wyposażona w gruby materac wykonany z wysokiej jakości pianki oraz sprężyn typu bonell.  Otwieranie nie wymaga zdejmowania poduszek siedziskowych - po rozłożeniu stelaża funkcji, poduszki siedziska chowają się pod materacem.

Powierzchnię spania wyłącznie materac dlatego jest jednolita i wygodna.

Powiązane produkty