Ile lumenów do salonu? Czyli jak wybrać lampę do salonu.

Wybór lampy do salonu tylko z pozoru wydaje się łatwy. Kiedy wybierzemy już z bogatej oferty model lampy, który nam odpowiada zaczynają się dylematy. Czy nie będzie zbyt mały, a może za duży? Czy oświetli nam nasz salon i czy barwa światła będzie dla nas odpowiednia?

Lampa led do salonu

Lampa wisząca glamour potrójna LIBERTY złota  - 5000 lm, 3000 K (foto: IdealMeble.pl)

Co to są lumeny? 

Kiedyś moc żarówki wyrażana była w Watach i właściwie rozróżniało się dodatkowo żarówki białe i przeźroczyste. Wówczas wybór żarówki był prosty.

Obecnie, zwłaszcza na żarówkach LED producenci podają nam również wartość wyrażoną w lumenach. 

Czym różnią się lumeny od watów? I czy można to jakoś porównać?

Waty wyrażają moc żarówki czyli ile dana żarówka zużywa energii elektrycznej.

Natomiast lumeny wskazują jaką ilość światła może wytworzyć dana żarówka.

lampa do solonuLampa wisząca CANDELABR złota, 10 x G9 max. 3,5 W (foto: IdealMeble.pl)

Ponieważ żarówki LED są energooszczędne, dlatego coraz mniejsza uwagę zwracamy na to ile nasza żarówka zużywa Wat. Ważne jest dla nas jak jasno świeci, dlatego wybierając żarówkę istotne są dla nas przede wszystkim Lumeny. Ponieważ lumeny wskazują ilość światła emitowanego przez lampę, podczas gdy waty oznaczają tylko faktyczne zużycie energii elektrycznej.

Im większa ilość lumenów tym żarówka, a w efekcie końcowym, nasza lampa daje więcej światła. 

lumeny i waty

Ile lumenów do salonu? Czyli ile lumenów ma mieć lampa aby oświetlić salon?

W przypadku salonu przyjmujemy 200 - 400 lumenów na metr kwadratowy. Czyli to ile potrzebujemy lumenów jest zależne od wielkości naszego salonu, oraz, oczywiście, od naszych preferencji.

barwa światła

Jeśli ściany Twojego salonu są ciemne, wybierz żarówki Led z większą liczbą lumenów i – odwrotnie, jeżeli twój salon urządzony jest w jasnych kolorach, ponadto wnętrze wykorzystuje lustra, lub powierzchnie lustrzane możesz wybrać lampę z mniejszą ilością ledów.

Przestrzeń salonu może być wykorzystywana na wiele sposobów: może być to miejsce wypoczynkowe, miejsce w którym podajemy posiłki, przestrzeń do podejmowania gości, czy spędzaniu czasu z dziećmi. Dlatego planując aranżację salonu należy uwzględnić więcej źródeł światła. Uzupełnieniem lampy wiszącej mogą być lampy ścienne czyli kinkiety, lampy podłogowe, czy lampy stołowe

Światło każdej z tych lamp emituje określoną ilość lumenów, które w rezultacie się sumują.

Odpowiedzmy teraz na nasze pytanie. Ile lumenów do salonu?

Jak obliczyć ile lumenów jest potrzebne do oświetlenia salonu?

Jeśli nasz salon ma x m2 to potrzebujemy w zależności od preferencji x razy 200lm, lub jeśli chcemy aby nasz salon był bardzo jasny x razy 400lm.

x = ilość m2 naszego salonu

x * 200lm = minimalna ilość światła przewidywana do salonu 

x* 400lm =maksymalna ilość światła przewidywana do salonu 

Jeżeli nasze oświetlenie w salonie będzie posiadało wartość pomiędzy minimum i maksimum to, w zależności od indywidualnych preferencji, powinniśmy być zadowoleni z oświetlenia salonu

Przykład:

Jeżeli nasz salon ma 10m2 to potrzebujemy lampy które posiadają od 2000lm do 4000lm. Jeśli z racji dużej ilości lamp zastosowanych w naszym salonie wychodzi nam więcej, to nie jest problem. Należy uwzględnić też fakt że nie wszystkie lampy świecą na raz. 

Jaka barwa światła będzie najlepsza do salonu?

Kiedy spojrzymy na opakowanie żarówek, czy lamp pojawia się jeszcze jedna wartość oznaczona magiczną literką K. W Kelwinach (K) wyrażana jest barwa, oraz temperatura oświetlenie.

lampa led do salonu

Lampa wisząca geometryczna Led CIRCULO 100 czarna, 2720 lm  3000 K (foto. IdealMeble.pl)

Barwa światła ma wpływ na nasze samopoczucie oraz wpływa zarówno na skupienie podczas pracy jak i odprężenie w czasie wypoczynku. 

Jak sprawdzić, jakie światło jest najlepsze dla Ciebie? Poniżej opisujemy wartości, które odpowiadają różnym barwom żarówek i diod LED. Zauważ, że im wyższa wartość K, tym chłodniejsze jest światło:

Barwa światła zależy od temperatury barwowej mierzonej w Kelwinach. Im wyższa temperatura, tym światło zimniejsze. 

Możemy przyjąć, że barwę światła dzielimy na 3 grupy: ciepłą, neutralną i zimną.

barwa ciepła – 2000-3000 K,

neutralna barwa – 3000-4500 K

zimna barwa – 4600-6000 K

lampa led do salonuLampa wisząca RING srebrna lub złota różne rozmiary (foto: IdealMeble.pl)

Światło barwa ciepła

Poniżej 2000K mamy do czynienia z światłem całkowicie ciepłym. Może to być np. ognisko, bądź świeca na stole. Idąc dalej, ok. 2200-2500k to światło ozdobne w pomieszczeniach przeznaczonych do relaksu np. w salonie masażu.

lapa do salonuLampa Wisząca glamour Varia, E14 max 40 W (foto: IdealMeble.pl)

Światło barwa neutralna 

Barwa światła ok 3000K jest odpowiednia dla naszych mieszkań. Zapewnia nam poczucie bezpieczeństwa, uspokaja nas. Dobrze wpływa na nasz sen. Dlatego oferta lamp spełniających ten parametr jest największa.

Należy pamiętać, że światło neutralne ma najbardziej uniwersalną barwa światła. Wartość tego światła oscyluje w granicach 4000K.

Bardzo często wybierana w oświetleniu naszych salonów czy pokojów dziennych, ponieważ kolory wyglądają wtedy bardzo naturalnie. Najbardziej podobna do naturalnego światła dziennego. Widzimy je jako oświetlenie koloru białego.

Światło barwa zimna 

Wartość 6000K jest zarezerwowana dla światła białego. Naturalnie stosuję się je w białych pomieszczeniach. Taka barwa światła jest pobudzająca. Nadaje się do miejsc pracy, rzadko wykorzystywana do oświetlenia salonu, czy innych pomieszczeń domowych.

Polecamy artykuł: Ładna lampa do salonu. Jak wybrać lampę do salonu?

Kategorie: Lampy

Powiązane produkty

Ładowanie...