Lampy do dużych pomieszczeń

Przeglądając bogatą ofertę oświetlenia wydaje nam się, że wybranie lampy do domu to czysta przyjemność. Jednak kiedy nasz salon, hol, klatka schodowa, lub inne pomieszczenie odbiega wymiarami od standardów, jest zdecydowanie węższe lub szersze, wówczas znalezienie odpowiedniej lampy nie jest już takie proste. Co prawda takie pomieszczenie wygląda zjawiskowo nawet bez żyrandoli, ale nikt nie chce aby jego wymarzony salon oświetlała goła żarówka.

lampy do dużych wnętrz

Lampa Flusso 20 (foto:IdealMeble.pl)

Warto abyśmy przed poszukiwaniem lampy potrafili określić jakie jest nasze pomieszczenie i jakim wymaganiom musi sprostać.

Lampa do wysokiego pomieszczenia.

Za standardową wysokość pomieszczeń w domu przyjmuje się 2,7 m.  mamy jednak pomieszczenia których wysokość przekracza 4 m.

Czasami wysokie pomieszczenie to bardzo duży salon np.: połączony z holem, ale często takie wnętrza to klatki schodowe, wówczas pomieszczenia bywają wysokie, ale wąskie.

W pierwszym przypadku będziemy szukać stosunkowo dużej lampy, żyrandola, który zostanie powieszony na odpowiedniej wysokości dzięki zastosowanemu długiemu zawieszeniu.

Poniższa lampa ma 200 cm wysokości i ok 100 cm szerokości. Jej design, pomimo, że jest bardzo nowoczesny, może pasować do wnętrz i nowoczesnych i bardziej stylowych.

duża lampa gino gold

Lampa wisząca glamour GINO GOLD (foto: IdealMeble.pl)

Dobrym rozwiązaniem są też lampy w których ewentualnie kable mogą zostać przedłużone. Dużym zainteresowaniem cieszy się seria lamp Flusso i Linea. Ich zaletą jest bardzo bogata oferta każdej tej serii. Możemy w nich znaleźć kinkiety różnych rozmiarów oraz lampy sufitowe od 2 źródeł światła do 46.

duża lampa wisząca flusso

Lampa Flusso 43 grande, oraz lampa Flusso 43 (foto:IdealMeble.pl)

Dla porównania bardzo duża lampa wisząca Flusso 43 Grande ma ponad 3 metry wysokości, a duża lampa Flusso 43 ma 2 metry. Dużą popularnością cieszy się bardzo duża lampa Flusso 20 jej w zależności jak zostanie przez nas złożona ma od 180 cm do 280 cm.

Przy wysokich wnętrzach mamy możliwość docenienia przestrzenności lamp. Dlatego w takich lampach często projektanci wykorzystują modele geometryczne. 

 lampa do wysokich wnętrz

Lampa Wisząca geometryczna SESTO 250 złota (foto: IdealMeble.pl)

Ta wysoka lampa ta będzie niewątpliwą dekoracją w wysokim wnętrzu, przy czy ta sama lampa o mniejszych rozmiarach nie robiła by już takiego wrażenia.

Jeśli szukamy lampy nietypowej, odważnej warto zwrócić uwagę na oświetlenie prezentujące tradycyjne formy żyrandoli w nowoczesny sposób. Na uwagę zasługuje duża lampa z serii Atlanta. W serii tej znajdziemy mniejsze (nie małe) lampy wiszące, kinkiety, oraz plafon.

duża lampa

Lampa wisząca glamour ATLANTA Long 250 (foto: IdealMeble.pl)

Lampa ta ma 160 cm długości i 250 cm wysokości. Jeśli wysokość pomieszczenia nam pozwoli to lampa ta będzie niewątpliwą dekoracje nad stołem czy nas strefą wypoczynkową w naszym salonie.

Lampa na wysoką klatkę schodową, antresolę.

Wysokie klatki schodowe to bardzo często trudny orzech do zgryzienia. Te pomieszczenia często nie tylko są wysokie, ale również wąskie. Wiadomo też, że klatki schodowe to ciągi komunikacyjne, więc w tych miejscach nie chcemy aby cokolwiek mogło nam utrudniać poruszanie się.

Jeżeli nasza klatka schodowa jest bardzo wąska warto wówczas posiłkować się kinkietami, które mogą nam ładnie i efektownie oświetlić to miejsce.

Na klatki schodowe również doskonale sprawdzą się wcześniej wspomniane lampy Flusso czy lampy Linea. W tych seriach dostępne są mniejsze lampy, które dzięki ich budowie można zawiesić bardzo wysoko. Jeśli potrzebna jest większa wysokość warto pytać w sklepie czy jest możliwość przedłużenia.

lampa na wysoka klatkę schodowa

Lampa wisząca geometryczna led CIRCULO Six czarna (foto: IdealMeble.pl)

Jak widać na klatkach schodowych sprawdzają się doskonale lampy wysokie, ale płaskie. Takie oświetlenie schodów jest jednocześnie wyjątkową dekoracją.

Lampa do dużego salonu

Czasami sytuacja jest taka, że nasz salon jest duży ale niekoniecznie bardzo wysoki. Wówczas musimy znaleźć taką lampę wiszącą która oświetli dużą przestrzeń , ale nie jest wyjątkowo wysoka.

lampa do dużego wnętrza

Lampa Raven CRANE-6P SZEŚCIORAMIENNA 280 CZARNA (foto: IdealMeble.pl)

Ta duża lampa w zależności od naszego ukształtowania może mieć minimalną wysokość 38 cm natomiast szerokość od 90 do 182 cm. W tej rozłożystej  lampie możemy kierować strumieniem światła, dlatego będziemy mieli wpływ w jaki sposób i jakie części naszego salonu będą oświetlone.

lampa do dużego salonu

Lampa wisząca glamour Ring Circle 60+80+80 LED NA 1 PODSUFITCE (foto: IdealMeble.pl)

Oświetlenie w dużym salonie.

Aby dobrze oświetlić duże pomieszczenie nie wystarczą duże i piękne lampy wiszące.

  

Najlepszym sposobem oświetlania dużych pomieszczeń jest połączenie światła głównego i dodatkowego, wspierającego. Do oświetlenia wspierającego należą lampy podłogowe, lampy stołowe i kinkiety. Do lamp wspierających mogą również należeć lampy sufitowe, mniejsze lampy wiszące lub kinkiety.

kinkiet do salonu

Kinkiet Shadow Clex 4 czarny (foto:IdealMeble.pl)

Oświetlenie jest bardzo istotnym elementem aranżacyjnym i funkcjonalnym każdego wnętrza. O oświetleniu myślimy już na początkowym etapie, wtedy kiedy planowana jest instalacja elektryczna. 

Oczywiście na tym etapie nie musimy jeszcze wybierać lamp, nawet ich stylu, ale ilość i miejsce należy już przewidzieć. Dobrze jest zaplanować zwłaszcza miejsca w których będą wisiały duże lampy. Dobrze jest przewidzieć, że większe lampy takie mogą być ciężkie.

Dobrze dobrane oświetlenie to nie tylko zapierający dech w piersiach efekt aranżacyjny jaki robi nasz dom to również przyjemność korzystania z niego. Abyśmy byli zadowoleni nasze oświetlenie musi być nie tylko efektowne ale i funkcjonalne.

Warto wiedzieć, że w wielu lampach można zastosować przedłużenie przewodu. Warto o taką możliwość zapytać w sklepie.

Kategorie: Lampy

Powiązane produkty

Ładowanie...