Sofy pikowane do salonu

Piękna i wygodna sofa to serce każdego salonu — jest miejscem relaksu i spotkań z najbliższymi. Nie dziwi więc, że wybierając meble do tego pomieszczenia, większość osób przykłada do nich szczególną uwagę. Nie tylko do wygody, ale również zwracamy uwagę na jej wygląd.

Od bardzo dawana w produkcji mebli tapicerskich wykorzystywane jest pikowanie. Sofa pikowana nowoczesna, sofa pikowana glamour, czy sofa pikowana stylowa? Którą wybrać? Dlaczego warto warto zwrócić uwagę na sofy pikowane? Co wyróżnia pikowane meble?

sofy pikowane
Sofa pikowana Glamour Palmieri 3 osobowa (foto:IdealMeble.pl)

Co to jest pikowanie?

Typowe pikowanie jest wykonywane ręcznie i ma za zadanie przede wszystkim podnieść walory estetyczne mebla. Aby uzyskać charakterystyczny efekt pikowania z reguły używa się sznurka lub bawełnianej tasiemki.

Sznurek jest używany wtedy, kiedy nasze pikowanie będzie wykończone za pomocą  guzików tapicerskich lub specjalnych guzików kryształowych. W ten sposób powstają tak zwane wciągi. Sofy pikowane z kryształkami są chętnie wybierane przez zwolenników stylu glamour.

Natomiast pikowanie na tasiemkę stosuje się przy tak zwanym pikowaniu „czystym”, czyli takim, które nie jest wykończone żadną formą guzika. W tym przypadku to tasiemka musi być przyszyta w miejscu pikowania od wewnętrznej strony materiału.

sofy pikowane jaspis

Sofa pikowana z funkcją spania nowoczesna Jaspis 3 osobowa (foto: IdealMeble.pl)

Jak widać sofy pikowane rozkładane to żaden problem Wiele sof pikowanych w tym sofy pikowane glamour mogą posiadać funkcję spania. Sofy pikowane z funkcją spania to bardzo dobre rozwiązanie pozwala na w ciągu dnia cieszyć się sofę, którą w nocy możemy przekształcić w łóżko. Sofy pikowane glamour rozkładane występują tak samo często jak sofy pikowane rozkładane w innych stylach.

Sofy pikowane. Jaką tapicerkę wybrać?

Jak już wspomnieliśmy technikę pikowania w tapicerstwie wykorzystuje się przede wszystkim dla zwiększenia walorów estetycznych kanap. Dlatego wybór tkaniny obiciowej ma tutaj bardzo duże znaczenie. Nie wszystkie materiały tapicerskie poddane pikowaniu wyglądają dobrze.

Zalecane jest wykorzystywanie w tym celu tkanin miękkich, lekko elastycznych, wówczas efekt pikowania będzie trwały i zadowalający. Do tapicerowanych kanap pikowanych najczęściej używane są welury, velvety, plusze, czy aksamity.

sofy pikowane doria

Sofa pikowana Art Deco DORIA 3 osobowa (foto: IdealMeble.pl) 

Kanapy pikowane mogą być również tapicerowane skórą. Skóra naturalna nie powinna być zbyt gruba, ponadto powinna być miękka i elastyczna.

Jeśli chcemy do pikowania wykorzystać ekoskóry one również powinny być miękkie, wysokiej jakości, aby nie uległy osłabieniu, rozdarciu  procesie pikowania. 

Miejsce pikowania zwykle znajduje się na skrzyżowaniu przeszyć, ale spotyka się również pikowanie na jednym kawałku tkaniny, czy skóry takie pikowanie jest na przykład używane przy wykonywaniu mebli w stylu angielskim, przy sofach chesterfield.

sofy pikowane classic
Sofa pikowana rozkładana Chesterfield Classic Plus 3 osobowa (foto: IdealMeble.pl)

Zalety mebli pikowanych.

Pomimo, że pikowanie to przede wszystkim zabieg mający na celu walory estetyczne to wpływa ono również do ograniczenia przemieszczania się materiałów wyściełających. 

Każdy materiał tapicerski z czasem ulega rozciągnięciu. Im mniejsze powierzchnie tym takie wyciągnięcie materiału czy skóry jest mniej widoczne. Proces pikowania powoduje, że takie rozciąganie się materiałów, które jest procesem naturalnym, jest praktycznie nie widoczne.

sofy pikowane full moon

Sofa pikowana Chesterfield Full Moon 4 osobowa (foto: IdealMeble.pl))

W ten sposób pikowanie wpływa na żywotność naszych mebli. Dzięki temu nasze sofy pikowane dłużej wyglądają praktycznie jak nowe. 

Sofy pikowane do jakich wnętrz pasują?

Sofy pikowane mogą być wykonane w różnych stylach. Możemy znaleźć meble klasyczne na przykład wspomniane wcześniej sofy chesterfield. Ponieważ pikowanie dodaje meblom elegancji dlatego bardzo chętnie z pikowania korzysta styl glamour. Sofy pikowane glamour mają bardzo często dodatkowe elementy wykańczające.

Do pikowania sięgają również znani projektanci jak chociażby tworzący dzieła ponadczasowe Miesa van der Rohe tworząc serię pikowanych sof i foteli Barcelona.

sofy pikowane barcelona
Sofa pikowana inspirowana Projektem Barcelona prestige plus 2-osobowa (foto: IdealMeble.pl)

Poza stylami kładącymi bardzo duży nacisk na elegancję i luksusowy charakter mebli, pikowane meble będą świetnie wyglądać również w wystroju vintage czy we wnętrzach w stylu loft.

Sofy pikowane z funkcją spania do naszych wnętrz.

Sofy pikowane z funkcją spania to bardzo dobre rozwiązanie. Trudno sobie wyobrazić, że każdy z nas ma tyle miejsca, aby posiadać osobną sypialnie dla gości. Dlatego sofy pikowane rozkładane są bardzo często wybierane. 

Sofa pikowana może mieć różne funkcje spania, przez co może być też różnie wykorzystywana.

Sofy pikowane z funkcją spania do spania codziennego, są przeznaczona do ciągłego użytkowania i mogą nam zastąpić łózko sypialniane. Taka sofa pikowana rozkładana posiada wytrzymały stelaż i materac wyposażony w bonelle.

pikowana sofa z funkcją spania codziennegoSofa rozkładana chesterfield Normal z funkcją spania codziennego 3 os. (foto: IdealMeble.pl)

Bardziej popularne są sofy pikowane z funkcją spania do spania okazjonalnego. Taka sofa pikowana rozkładana jak sama nazwa mówi przeznaczona jest do spania okazjonalnego, np.: gdy chcemy przenocować naszych gości.

Najczęściej sofy pikowane rozkładane mają zastosowany system belgijski. Sofy pikowane rozkładane mogą mieć również wykorzystany system delfin, który jest bardzo wygodną funkcją spania

Powiązane produkty

Ładowanie...