Kanapy w stylu Chesterfield w angielskim salonie

Styl angielski ma różne oblicza, którym możemy opisywać zarówno pałacowe przestrzenie z kryształowymi żyrandolami, jak i przytulne domowe wnętrza wypełnione kwiatowymi wzorami czy klasyczną kratką. 

Jest to bowiem wspólne określenie wielu trendów w aranżacji, które rozwinęły się w różnych częściach Anglii na przestrzeni wieków. Możemy mówić o bardzo lubianym  stylu cottage, czyli sielankowej, dość romantycznej wersji tej estetyki  jak i o angielskich wnętrzach na wzór kolonialnych wspomnień z charakterystycznymi orientalnymi dekoracjami.

Kanapa chesterfieldKanapa Chesterfield Original Classic z funkcją spania aranżacja: salon (foto: https://sofa-chesterfield-aranzacje.pl)

Styl angielski co to znaczy?

Styl angielski może kojarzyć się nam jednocześnie z nienaganną etykietą i rodziną królewską, jak również z domowym ciepłem, swojskoscią i przytulnością.

Aby dobrze zrozumieć styl angielski, warto cofnąć się do epoki wiktoriańskiej. Rodził się wówczas przemysł,oraz wzornictwo przemysłowe. Panował ogólny dobrobyt, zamiłowanie do przepychu i ornamentyki. Wielka Brytania była wtedy znaczącą potęgą gospodarczą. 

Z drugiej strony zamiłowanie do luksusu i nadmiernej ornamentyki było poskramiane przez surowe społeczne obyczaje, które panowały w ówczesnej Anglii.  Dom i rodzina to w stylu angielskim wartości bardzo istotne stawiane na pierwszym miejscu.

Salon nie miał być miejscem bankietów czy wystawnych spotkań. Miał być  azylem domowników, w którym wspólnie spędzają czas i spotykają się z najbliższymi i przyjaciółmi.

Kanapa chesterfield salon w stylu angielskimMeble Chesterfield w skórze naturalnej w stylu angielski. aranżacja: salon (foto: https://sofa-chesterfield-aranzacje.pl)

Dom w stylu angielskim obecnie

Obecnie mówiąc o stylu angielskim mamy z reguły na myśli styl związany z wiejskimi domami, rezydencjami majętnej klasy średniej ówczesnej Wielkiej Brytanii.

Wnętrza w stylu angielskim są odbiciem otaczających je ogrodów.  Decydują o tym duże okna, łagodna pastelowa kolorystyka, obfitość kwiatowych wzorów i żywych roślin, a także połączenie mebli masywnych z lekkimi, plecionymi, o charakterze ogrodowym. We wnętrzach angielskich spotykamy wyraziste tapety z motywami róż, piwonii, zdobione serwety, zasłony, oraz spora ilość żywych kwiatów.

Charakterystyczne w stylu angielskim są wnętrza w których zamiast motywów roślinnych dominuje charakterystyczna angielska kratka czy pasy.

Kanapa chesterfield nowoczesnaKanapa chesterfield London (foto: IdealMeble.pl)

Kanapy chesterfield serce salonu w stylu angielskim

Sercem każdego salonu jest sofa lub zestaw kanap. W stylu angielski nastawionym na rodzinę kanapa musiała być nie tylko elegancka, aby pasować do wnętrza ale też bardzo wygodna i przytulna. Meble w stylu angielskim są nie tylko eleganckie ale też praktyczne.

Anglicy upodobali sobie kanapy chesterfield, które w wersji najbardziej klasycznej posiadają mięsiste, grube boki, które wraz z oparciem są głęboko pikowane. Historia tego mebla sięga XVIII wieku, a wciąż stanowi charakterystyczny element wyposażenia angielskiego salonu. 

Kanapy chesterfield stały się wręcz ikoną kanapy w stylu angielski. Mówiąc kanapa w stylu angielskim mamy bardzo często na myśli właśnie głęboko pikowane najczęściej w skórze naturalnej kanapy chesterfield.

Kanapa chesterfield UszakKanapa Uszak Chesterfield Lord Regent (foto: IdealMeble.pl) 

Jak mogą wyglądać obecnie kanapy chesterfield w salonie angielskim?

Obecnie dostępnych jest wiele wariantów kanap chesterfield, które znacząco różnią się od siebie dają w ten sposób duże możliwości aranżacyjne.

Obecnie kanapy chesterfield mogą posiadać również funkcje spania. Jest to tak naprawdę wyjście w kierunku rodziny, przyjaciół, czyli tego co w stylu angielskim jest wyjątkowo ważne.

Ponieważ nie wszystkie wnętrza w stylu angielskim powstają w domach z ogrodem, wiele takich wnętrz powstaje w mieszkaniach kanapy chesterfield z funkcją spania jawią się rewelacyjnym rozwiązaniem.

Kanapy chesterfield z funkcją spania możemy podzielić na dwie grupy. Kanapy chesterfield rozkładane z funkcją do codziennego spania, oraz te do spania okazjonalnego.

Kanapy Chesterfield do spania codziennego

Jeśli zakładamy , że będziemy korzystać z funkcji codziennie warto skorzystać właśnie z tej opcji. Jeżeli często nocuje u nas ktoś z rodziny, czy przyjaciół również warto wybrać taką funkcję, ze względu na wygodę. 

Kanapa chesterfieldKanapa rozkładana chesterfield Normal z funkcją do spania codziennego (foto: IdealMeble.pl)

Nie chodzi tylko o komfort snu, ale również o możliwości samego stelaża. Funkcji spania do spania codziennego stelaż jest odpowiednio wzmocniony i ma za zadanie wytrzymać codzienne użytkowanie.

Ponadto do takiej funkcji dostępny jest materac o grubości 11cm, który podobnie jak materace łóżkowe wyposażony jest w sprężyny bonellowe. 

Dlatego planując częste spanie na kanapie wybieramy kanapę chesterfield rozkładaną z funkcją spania codziennego do salonu w stylu angielskim i każdym innym.

Kanapy Chesterfield do spania okazjonalnego.

Tutaj w kanapach chesterfield dostępnych jest znacznie więcej funkcji. Jedną z najbardziej wygodnych jest funkcja wózkowa.

Do tradycyjnych kanap chesterfield bardzo często wykorzystuje się funkcje typ belgijski lub typu “Delfin”. Obie funkcje używane są w kanapach chesterfield od bardzo dawna

Kanapy chesterfield w nowoczesnym salonie angielskim

Coraz więcej pojawia się aranżacji salonów w stylu angielskim, które nie są zupełnie tradycyjne. Coraz częściej są to wnętrza nowoczesne urządzone w duchu wiejskich domów, czy rezydencji ówczesnej Wielkiej Brytanii. 

kanapa chesterfield w salonie

Kanapa chesterfield London aranżacja: salon (foto: https://sofa-chesterfield-aranzacje.pl)

Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych klientów nieustannie powstają nowe modele kanap chesterfield w stylu angielskim. W tym sofy, które są zdecydowanie nowoczesnymi wariantami tych sof.

Salon w stylu angielskimJeśli chwielibyśmy krótko podsumować jak wygląda, co musi posiadać idealny salon w stylu angielskim to na pewno byłby to kominek - serce salonu, idealny salon w stylu angielskim musi posiadać książki, a najlepiej całą, dużą biblioteczkę, a meble w stylu angielskim to na pewno kanapy chesterfield, fotel to uszak z pięknie wyprofilowanymi uszami, meble w stylu angielskim to oczywiście również meble drewniane piękne zdobione stoliki kawowe, komody, a wszystko to wśród kwiatów zarówno tych na ścianach i tkaninach jak i tych żywych w donicach i wazonach.

Powiązane produkty

Napisz komentarz

Szukaj