Styl glamour- co to znaczy?

W ostatnim czasie styl glamour jest jednym z najpopularniejszych stylów, w którym urządzamy swoje domy, mieszkania. Jest to styl pełen blasku i elegancji.  Dla jednych wnętrza urządzone w tym stylu to ideał, spełnienie marzeń o luksusie, dla innych natomiast synonim kiczu i przesadnego przepychu. Co on właściwie oznacza i jak to się dzieje, że w dobie powrotu do surowego minimalizmu wciąż zdobywa nowych zwolenników?  Mam nadzieję, że uda nam się przybliżyć jego charakterystykę a ty znajdziesz odpowiedzi, które pomogą ci w aranżacji swojego wnętrza.

Wnętrza w stylu glamour - czyli jak urządzić swój dom, mieszkanie?

Styl glamour-aranżacja

foto: https://sofa-chesterfield-aranzacje.pl/ (zestaw mebli Chesterfield Avon)

Internet podpowiada nam taką definicję stylu glamour: Glamour to bardzo eklektyczny styl, bazujący na zestawianiu ze sobą rzeczy, które na pierwszy rzut oka wydają się odległe np. współczesnego designu z barokowymi meblami lub matowych faktur z kolorowymi, błyszczącymi powierzchniami. Trudno zaprzeczyć, że definicja ta doskonale oddaje to co kryje w sobie styl w którym chemy urządzić nasze mieszkanie.

Co oznacza słowo glamour?

tłumacząc "glamour"  z języka angielskiego na polski, słowo to oznacza przepych, czar, urok, blask, splendor, przepych.

Wydaje się, że  przymioty te doskonale oddają nazwę stylu opartego na fascynacji bogactwem i luksusem co zaprezentują poniższe przykłady.

styl glamour lampa imperial

IdealMeble: Lampa wisząca Imperial Gold - wnętrze

Główne cechy glamour we wnętrzach

Na szczęście  glamour to nie tylko pogoń za luksusem i blaskiem kojarzonym z bogactwem. Wówczas styl ten był smutny wręcz depresyjny. W  glamour stawiamy na zabawę formą stąd możemy sobie pozwolić np.: na krzesła z tworzyw sztucznych w barokowych odsłonach, czy pięknie załamują światło żyrandole niekoniecznie wykonane z kryształu czy nawet szkła. Wnętrza  glamour powinny sprawiać nam przyjemność na poziomie ich urządzania i później kiedy już z nich w pełni korzystamy.

Krzesło Glamour King Arm

IdealMeble - Krzesło Glamour King Arm

Główne cechy glamour we wnętrzach czyli co zrobić aby mój salon był glamour?

Glamour jak już pisaliśmy nie jest jednoznaczny, ale meble, które wręcz kojarzą nam się z tym stylem to na pewno masywne, pikowane, zdobione, odnoszące się do przepychu epoki baroku meble, obszerne i wygodne kanapy np.: pikowane kanapy chesterfield, pokaźnych rozmiarów fotele również w tym stylu, tapicerowane krzesła, ozdobne lampy i kryształowe żyrandole, duże obrazy i lustra w bogato rzeźbionych ramach.

Generalnie wnętrza w tym stylu finalnie powinny być jasne, rozświetlone.

styl glamour -lampa bubble

IdealMeble Lampa Wisząca Capri Line 3

Meble tapicerowane, zwłaszcza pikowane w stylu Chesterfield powinny być dobrej jakości ponieważ tylko wtedy prezentują się elegancko i dostojnie. Meble te mogą być tapicerowane skórą naturalną najczęściej białą, ale zdarzają się też w czerni lub wysokiej jakości tkaniną tu sprawdzą się plusze, welury i velvety zarówno te z brokatem błyszczące jak i z naturalnym dla velvetów lekkim połyskiem, lub dużo rzadszym matowym wykończeniem.

Przykładowa sofa glamour proponowana przez nas.

styl glamour sofa chesterfield

IdealMeble - Sofa Chesterfield Original Classic z kryształkami 

Jakie kolory będą pasowały do mojego wnętrza glamour?

we wnętrzach glamour najczęściej dominują kolory czerń i biel, mile widziane jest też srebro w tym również szarość czy złoto i w tym również delikatny beż, ecru.

Generalnie poza czernią w tkaninach, tapetach wszystkie kolory występują w wersji bardzo złagodzonej wręcz rozbielonej. Dlatego pojawiają się też rozbielone lekkie turkusy, fiolety czy róż.

Glamour pozwala sobie , dość rzadko ostatnio wykorzystywane, na kolory królewskie takie jak purpura, granat czy ciemną zieleń. Wszystko to w połączeniu ze złotem bądź srebrem, co dodaje im przepychu jak pokazują poniższe przykłady

Styl glamour krzeslo margo

IdealMeble - Krzesło Glamour Margo

Większość aranżacji które powstaje ostatnio jest bardzo jasnych, ale jeśli wybierzemy ciężkie meble i ciemniejszą kolorystykę również możemy stworzyć aranżacje glamour. Należy wówczas pamiętać o grze światłem. Błyszczących bibelotach odbijających światło np.: paterach, świecznikach, lampy, czy lustrach w błyszczących ramach, nie zapominając o najważniejszym kryształowym żyrandolu który pięknie będzie odbijał światło we wnętrzu dodając mu przepychu.

styl glamour

IdealMeble - Lampa Glamour Atlanta (przykład lampy Glamour, która nie jest kryształowa)

Co zrobić aby stworzyć wnętrze glamour a nie kiczowata aranżacje?

Przede wszystkim aranżując własną przestrzeń musimy pamiętać, że wnętrze ma być dla nas i to my mamy czuć się w nim najlepiej i nawet gdyby coś według poradników było nieodpowiednie to nie przejmuj się tym. Przypomnij sobie że glamour to eklektyzm i zabawa formą.

Aby uniknąć efektu kiczu warto aranżując wnętrze glamour zwracać uwagę na spójność nie tylko kolorystycznie ale również na kształty. Jeśli wszystkie meble, lustra są lekko zaokrąglone to warto aby stolik, czy krzesła nie miały ostrych kształtów. Pomimo tego, że stolik jest niewielki, a krzesła wsunięte pod stół to ciągle je widać i mogą psuć efekt, a zależy aby nasze mieszkanie było idealne. 

Warto również zwracać uwagę na szczegóły np.: klamki, uchwyty czy drobne elementy dekoracyjne powinny być podporządkowane stylistyce panującej w tym wnętrzu. 

Główną rolę w tym stylu gra światło i blask – nie możemy zatem zapomnieć o takich przedmiotach i dodatkach jak np.: szklany blat stolika, przezroczyste krzesło, srebrna, błyszcząca rama lustra czy szklane świeczniki, wazony czy lampy.

Wszystkie te elementy są potrzebne i wszystkie muszą do siebie pasować. Co nie znaczy, ze mają być z tej samej serii.

To one, te teoretycznie nieistotne elementy stworzą właśnie unikalny klimat naszego salonu, sypialni, kuchni itd., wpływają na to, że nasze mieszkanie wygląda pięknie. 

Przepych z umiarem czyli jak urządzić nasze mieszkanie.

Aby uniknąć przesady musimy trzymać się pewnych zasad – jeśli na przykład nasze meble  są mocno zdobione, masywne wówczas lepiej będzie unikać intensywnych kolorów, dodatkowych wzorów np.: wzorzystych tapet, zasłon. Warto wtedy ograniczyć ilość bibelotów na tyle aby nie przytłoczyć wnętrza lub nie wprowadzić poczucia chaosu, bałaganu.

Powinniśmy skoncentrować się na grze światłem czyli pięknym dającym sporo światła żyrandolu, oraz przedmiotach odbijających światło. Skoro mamy ograniczyć bibeloty postawmy na duże, piękne zdobione lustra.  

Jeśli natomiast nasze meble podstawowe mają lekką formę, jasna kolorystykę wówczas możemy poszaleć z dodatkami, wzorzystymi dodatkami.

styl glamour fotel

IdealMeble - Fotel Glamour Channel

Dlaczego wnętrza w stylu glamour są tak popularny?

Oprócz całych domów , mieszkań czy salonów urządzonych  glamour, styl ten delikatnie przenika również do innych stylów.

Są to często drobne elementy ale mają za zadanie dodać wnętrzu blasku, i luksusu. Elementy charakterystyczne dla glamour na pewno odnajdziemy w  stylu nowojorskim, w stylach klasycznych, które chętnie sięgają po piękne bibeloty czy kryształowe żyrandole, a nawet do stylu loft, gdzie np.: żyrandole czy bogato zdobione lustra są używane do przełamania surowego charakteru panującego w tych wnętrzach

Powiązane produkty

Napisz komentarz

Szukaj