Pop Art

Pop Art Meble w stylu pop art, bogata oferta mebli oryginalnych oraz inspirowanych najlepszymi projektami. Pop-art (z angielskiego popular art - "sztuka popularna, powszechna"), kierunek sztuki współczesnej, którego twórcy używają form dobitnych, uproszczonych, nawiązujących do środowiska wielkomiejskiego.

Pop-art charakteryzuje się zaskakującą różnorodnością technik, tematyki (np. puszki konserw, kanapki, butelki coca-coli), prostotą i świadomym lekceważeniem tradycji rzemiosła w sztuce.

Założeniem pop-artu było rozpowszechnianie dzieł za pomocą środków masowego przekazu. Pop-art, wywodzący się częściowo z dadaizmu, narodził się w latach 1950-1960 niezależnie w Anglii i USA, we Francji, z uwagi na swój związek z codziennością, był nazywany nowym realizmem

Verner Panton (1926-1998)

ukończył studia w Technical School w Odense oraz w Akademii Sztuk Pięknych w Kopenhadze. W latach 50-tych współpracował z Arne Jacobsenem i był to niezwykle ważny okres dla projektanta, jak sam twierdził nauczył się od niego więcej niż od kogokolwiek innego". Następnie wyruszył w podróż naukową do Holandii, Niemiec, Francji i Włoch. Po powrocie, w latach 1955-1962 kierował własnym biurem projektowym.

Jego meble designerskie były wówczas już znane ze swojego charakterystycznego stylu, intensywnej kolorystyki i geometrycznych kształtów w stylu Pop Art. Wtedy rozpoczął współpracę z Vitrą oraz Hermannem Millerem, który w 1967 roku rozpoczął produkcję jego słynnego krzesła Panton.

Arne Jacobsen (ur. 1902- zm. 1971),

architekt i projektant działający w Kopenhadze. Ojciec współczesnego, duńskiego wzornictwa.

Zasłynął swoimi architektonicznymi projektami budynków, ale znany jest przede wszystkim z wystrojów wnętrz, przede wszystkim sławę przynoszą mu zaprojektowane przez niego meble designerskie. Już jako student Akademii Sztuk Pięknych w Kopenhadze odnosił sukcesy na licznych wystawach. Światowy rozgłos przyniosło mu minimalistyczne krzesełko które swym kształtem przypomina mrówkę. Krzesło to było bezpośrednią odpowiedzią na potrzeby ludzi zamieszkujących małe mieszkania. Miało być niewielkie, niedrogie i lekkie.

Krzesło to zapoczątkowało całą krzesło Series 7 jedno z najpopularniejszych krzeseł w Europie, w samej Danii są niemal w każdym domu, urzędzie czy szkole. Krzesło to występuje w różnych wersjach np.: z podłokietnikami, z płaskim siedziskiem

Krzesło to charakteryzowała prostota formy oraz wygoda stało się sztandarowym przykładem twórczości Jacobsena. Projekt ten zapoczątkował całą serię znanych na całym świecie są to między innymi Łabędź, Jajo i Kropla.

Ładowanie...