Sofa chesterfield do jakiego wnętrza będzie pasować?

Sofa chesterfield  - podstawowe informacje

Na temat powstania pierwszych sof chesterfield, krąży wiele różnych historii. Najbardziej popularną wersją jest ta, w której za pomysłodawcę sofy chesterfield  przyjmuje się postać Philipa Dormer Stanhope'a. Był on IV hrabią rodu Chesterfield, od którego nazwy pochodzi obecna nazwa sof i samego stylu łączonego ze stylem angielskim.  ów hrabia żył w latach 1694 – 1773 i według legendy zamówił on u lokalnego rzemieślnika wygodną kanapę. Efektem pracy rzekomego rzemieślnika była właśnie sofa chesterfield.

Istotnym faktem historycznym jest to, że  w 1800 roku, Oxford English Dictionary uznało słowo “Chesterfield” za synonim skórzanej kanapy bo właśnie pierwsze kanapy chesterfield tapicerowane były skórą naturalną.

Sofa chesterfield do kawiarni

Sofa Chesterfield Madam w kawiarni (foto.: https://sofa-chesterfield-aranzacje.pl)

Sofa chesterfield a salon urządzony w stylu angielskim.

Sofa w stylu chesterfield ze względu na swój rodowód doskonale pasuje do klasycznego stylu angielskiego. Można nawet powiedzieć, że sofa chesterfield w skórze jest ikoną stylu angielskiego. 

Styl angielski to bardzo szerokie pojęcie jest to bowiem mieszanka trendów które rozwinęły się niezależnie w różnych rejonach Anglii. 

Jednak to co my z reguły definiujemy jako styl angielski to coś co łączy elegancję rodem z wiktoriańskich posiadłości, a przytulnością i ciepłem wiążącym się  z klasycznym rodzinnym domem na przedmieściach

Sofa chesterfield original classic rozkładana

Sofa chesterfield original classic rozkładana (foto.: https://sofa-chesterfield-aranzacje.pl)

Ważne jest to w stylu angielskim udało się połączyć elegancję i taką naturalną przytulność, swojskość. Mówi się, że wnętrza w stylu angielskim wyglądają jakby nieco zatrzymały się w czasie i trudno nam się z tym nie zgodzić. Wnętrza w stylu chesterfield to tak naprawdę wnętrza w stylu angielskim do aranżacji których zostały wykorzystane meble w tym stylu.

Wracając do sofy trudno, żeby nie pasowała do tego stylu skoro sama jest właśnie bardzo elegancka i wytworna, a zarazem przytulna. Sprzyja tworzeniu wnętrz z ciepłą rodzinną atmosferą.

Sofa chesterfield, a salon w stylu glamour

Styl glamour to kolejny styl w którym sofa chesterfield można nazwać jego ikoną. Często się zdarza, że ktoś widząc sofę chesterfield  głęboko pikowaną z mięsistymi, grubymi podłokietnikami nazwa ją po prostu sofą glamour.

Sofy chesterfield w stylu glamour z reguły tapicerowane są skórą naturalną czy eleganckimi welurami i velvetami, które należą do materiałów eleganckich i luksusowych co z założenia pasuje do stylu glamour.

Ponieważ styl glamour lubi luksus i blichtr dlatego sofy chesterfield aby jeszcze lepiej wpasować się we wnętrze w stylu glamour mogą zostać wyposażone w piękne błyszczące nóżki, szatozy lustrzane, czy klasyczne guziki występujące w sofach chesterfield w stylu glamour możemy zastąpić guzikami kryształowymi czy kryształkami Swarovskiego.

Zestaw wypoczynkowy chesterfield glam

Zestaw mebli: Sofa Chesterfield Avon (foto.: https://sofa-chesterfield-aranzacje.pl)

Każdy miłośnik tego stylu wie, że tu liczy się każdy detal.

Sam styl glamour otwarty jest na światło i luksus stąd występujące w tym stylu duże kryształowe żyrandole, piękne błyszczące elementy mebli, oraz dodatki które wzmacniają światło odbijając je, oraz eleganckie dobre jakościowo tkaniny jako tapicerka, zasłony czy poduszki dekoracyjne. Dlatego wnętrza w stylu glamour są zawsze pięknie oświetlone i bardzo eleganckie.

Sofa chesterfield, a salon w stylu minimalistycznym

Jak już wspominaliśmy sofy chesterfield to nie tylko elegancja ale i przytulność. Wnętrza w stylu minimalistycznym unikają elementów nie funkcjonalnych. Ograniczają się do tego co potrzebne i funkcjonalne. W tych wnętrzach dodatków i dekoracji jest stosunkowo niewiele i są one mocno wyważone. 

Wprowadzenie sofy chesterfield do takiego wnętrza nie powoduje wprowadzenia elementu zbędnego, bo jednak sofa w salonie jest dość potrzebna, ale jednocześnie elementu, który ociepla całe wnętrze, staje się jego mocnym akcentem.

Do wnętrz minimalistycznych oprócz klasycznych białych i czarnych sof chesterfield często wybierane są mocne, wyraziste kolory takie jak: żółty, czerwony, pomarańczowy niebieski. 

Trzeba przyznać, że minimaliści nie boją się tzw. odważnych kolorów. Proste ascetyczne wnętrza zyskują wtedy dodatkową energię, a sofa w stylu chesterfield wygląda w nim piknie.

Sofa chesterfield aranzacja minimalizm

Sofa Chesterfield Original Classcic (foto.: https://sofa-chesterfield-aranzacje.pl)

Sofa chesterfield, a wnętrze w stylu loftowym

Styl loftowy jest najlepszym przykładem eklektyzmu. Surowe, betonowe czy ceglane ściany, drewniane podłogi i metalowe elementy na pewno potrzebują ocieplenia. Aby wnętrza loftowe wyglądały choć trochę przytulniej wprowadza się do takich aranżacji elementy, które mogą ocieplić czy przełamać takie pofabryczne wnętrza.

Wprowadzenie do wnętrz loftowych eleganckich wręcz luksusowych elementów, nie ujmuje tym wnętrzom surowości. Wręcz przeciwnie kryształowy żyrandol podkreśli dodatkowo np.: prostotę ścian, czy widoczne na suficie rury.

Sofa w stylu chesterfield we wnętrzach loft wnosi element luksusu, i przytulności. Ponadto sofa chesterfield jest klasyczna więc wprowadzona do takiego wnętrza delikatnie je porządkuje.

sofa chesterfield loft

Sofa Chesterfield Original Classcic (foto.: https://sofa-chesterfield-aranzacje.pl)

Sofa chesterfield, a mój salon.

Większość z nas nie posiada salonu w który styl można określić jednym słowem. Nasze salony są wypadkową tego co lubimy, jest modne i czasami dostaliśmy. Otaczamy się przedmiotami, które są praktyczne i takimi do których mamy sentyment. 

Aby nie było, że jesteśmy niezdecydowani i chaotyczni nasz styl nazwiemy eklektyzmem. Czyli nasz styl to mieszanka innych stylów. Może jest to trochę naciągane, ale z drugiej strony jakże prawdziwe i praktyczne.

Jak w takich wnętrzach znajduje się sofa chesterfield? 

Trochę tak jak we wnętrzach w stylu loft. Duża elegancka sofa chesterfield jest mocnym akcentem w każdym salonie i z jednej strony jest to mebel, który się nie narzuca,a z drugiej strony, jeśli we wnętrzu zbyt wiele się dzieje, takie wnętrze porządkuje i uspokaja.

narożnik chesterfield aranzacja

Narożnik Chesterfield bez boku (foto.: https://sofa-chesterfield-aranzacje.pl)

Podsumowanie

Sofa chesterfield dzięki swojej klasycznej formie, wygodnej i przytulnej bryle odnajdzie się wszędzie. To właśnie jest powód dla którego zainteresowanie sofami chesterfield nie słabnie.

Sofa chesterfield - informacja dla Pań

Na sofach chesterfield zawsze wygląda się dobrze. Nawet bez makijażu w piżamie z paczką chusteczek w rękach. Tak już jakoś jest. 

Artykuł poruszył temat następujących stylów:

styl angielski

styl glamour

styl loft

styl minimalizm

Powiązane produkty

Napisz komentarz

Szukaj